Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Obruk Barajı Aralık'ta Enerji Üretimine Hazır

Kızılırmak üzerinde yapımı devam eden Obruk Barajı'nda mutlu sona yaklaşılıyor. 473 milyon kilowatt enerji kapasiteli barajda 2007 Aralık ayında su tutulacağı ve enerji üretimine başlanacağı belirtildi.

Yeni Şafak Gazetesi
Obruk Barajı Aralık'ta Enerji Üretimine Hazır

ızılırmak üzerinde yapımı devam eden Obruk Barajı'nda mutlu sona yaklaşılıyor. 473 milyon kilowatt enerji kapasiteli barajda 2007 Aralık ayında su tutulacağı ve enerji üretimine başlanacağı belirtildi.

Kızılırmak üzerinde yapımı devam eden Obruk Barajı'nın Proje Müdürü İsmail Hakkı Şenöz, 473 milyon kilowatt enerji kapasiteli barajda su tutulacağını ve 2007 Aralık ayında enerji üretimine başlanacağını açıkladı. Çorum'un en büyük yatırımları arasında yer alan ve yıllardır kimi zaman ödenek yetersizliği, kimi zaman bürokratik engeller ve kimi zaman da santral ihalelerinin iptal edilmesi nedeniyle tamamlanamayan Obruk Barajı Hidro Elektrik Santrali'nde (HES) mutlu sona yaklaşılıyor. 28 Kasım 1995 tarihinde ihale edilerek 29 Şubat 1996 yılında inşaatına başlanan Obruk HES'in 2008 Haziran ayında tamamlanması bekleniyor. Elektromekanik techizatının alımı için açılan ihaleyi kazanan Çinlilerin geçen yıl başladığı çalışmalar kapsamında, 1. Üniteden Aralık 2007'de, son üniteden ise Haziran 2008'de enerji alınarak ulusal sisteme bağlanacak.

Yıllık 202 MW kurulu gücü bulunan barajın 473 milyon kilowatt enerji üretimi yapması ve 6 bin 741 hektar alanı sulaması bekleniyor. Tamamlandığında toplam 509 milyon YTL'ye mal olacak baraj, ekonomiye ise yıllık 28 milyon ABD doları katkı sağlayacak. Baraj tamamlandığında İskilip ve Oğuzlar ilçesinin tarımsal alanlarının büyük bölümü sular altında kalacak.

Obruk Barajı'nda ilk olarak bir numaralı üniteden enerji alınacağını ve ulusal sisteme aktarılacağını belirten barajın proje müdürü İsmail Hakkı Şenöz, 2008 yılında tamamen bitirilecek barajda 4 üniteden enerji alınacağını kaydetti. Obruk Barajı'nın su tutma programının hazır olduğunu ifade eden Şenöz, "Obruk Barajı ve HES, Obruk köyünün 2 kilometre güneyinde Kızılırmak nehri üzerinde inşa edildi. 661 milyon metreküp su depolanacak olan 202 MW kurulu güçteki Obruk HES vasıtasıyla yılda ortalama 473 milyon kilowatt-saat enerji üretilmesi öngörülüyor" dedi. Enerji ve sulama amaçlı olarak yapımına 1996 yılında başlanan baraj hakkında teknik bilgi veren Şenöz, baraj gövdesinin temelden 127 metre yüksekliğinde, gövde dolgu hacminin ise 12 milyon metreküp olduğunu açıkladı. Derivasyon tünelinin ise 655 metre uzunluğunda olduğunu anlatan Şenöz, 4 üniteden oluşan santralin yıllık 202 MW kurulu güce sahip olduğunu sözlerine ekledi.

"Bürokratik Engeller Barajı" Zor Aşıldı
Obruk Barajı'nın elektromekanik teçhizatının alımı için açılan ve 2002 yılında Japon Toshiba firmasının 26.7 milyon dolar teklifle kazandığı ihale bürokratik sorunlar nedeniyle iptal edilmişti. İhalenin iptaliyle tamamlanması geciken baraj, Türk ekonomisini büyük bir gelir kaybına uğrattı. Yeniden yapılan ihaleyi ise 26 milyon Euro teklifle Çinli firma Dongang Electric Cooperation kazandı. İhaleden sonra ise Kamu İhale Kurulu, 6 Haziran 2005 günlü Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla, Çin firmasının kazandığı Obruk HES ihalesini "mevzuata aykırı" bulmuş ve "iptal edilmesi gerektiği" görüşüyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na göndermişti.

Belirlenen usûl hataları yüzünden enerji santralının yeniden ihale sürecine girerek bir yıl daha kaybetmesini ise tüm sorumluluğu üstlenen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler engellemişti. 26 Ağustos 2005 tarihinde ihale dosyasını imzalamasının ardından, Obruk Barajı Elektromekanik Teçhizatı Sözleşme Protokolü 30 Eylül 2005'te Çorum'a gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve müteahhit firma arasında imzalanmıştı. Her türlü prosedür tamamlandıktan sonra işe başlanıldı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/obruk-baraji-aralikta-enerji-uretimine-hazir_51923.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!