Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Odéon Tiyatrosu 34 Milyon Avroya Yepyeni Oldu

Odéon Tiyatrosu 34 Milyon Avroya Yepyeni Oldu

Radikal Gazetesi/Mehmet BASUTÇU
Odéon Tiyatrosu 34 Milyon Avroya Yepyeni Oldu

aris'in göbeğindeki tarihi Odéon tiyatrosunun 34 milyon avroya mal olan restorasyonu tamamlandı. Perdelerini ilk kez Fransız Devrimi'nden birkaç yıl önce açan, bugünkü adıyla Odéon Avrupa Tiyarosu'nun (Theatre de l'Europe) modern bir sahnenin olanaklarıyla donatılarak restore edilmesi üç yılda gerçekleştirildi.

Kültürel mirasın bir parçası olan tarihi yapıların korunması Fransa'da güncel politikaların ötesinde uzlaştırıcı bir konu olduğundan, birçok tiyatro ciddi sübvansiyon sıkıntısı yaşarken, sadece bir binanın restorasyonuna bu kadar bütçe ayrılmasını eleştiren çatlak sesler pek çıkmadı. Kültür Bakanı Renaud Donnedieu de Vabres'ın da katıldığı açılış töreni nedeniyle çevre polis kordonu altındaydı, ama sahnede yapılan konuşmalar, tiyatronun toplumsal ve politik yaşamdaki önemi konusunda birleşiyordu.

Odéon'un yöneticisi Georges Lavaudant, 40 yıl önce Jean Genet'nin bu sahnede yasaklanmaya kalkışılmasının yarattığı tepkileri, 68 olaylarını anımsattığı konuşmasını, iki adım ötemizde süren sıcak olayların önemini ve tiyatro sanatının toplumsal işlevini vurgulayarak noktalıyordu.

Fransız bakanın çağdaş İngiliz tiyatrosunun önemli adı Edward Bond'dan alıntılar yapan incelikli, anlamlı, hatta bir tutam devrimci konuşmasını dinlerken, 'İyi ki Fransız Baharı etkinlikleri nedeniyle İstanbul Festivali'nin açılışına gelmemişti; yoksa, bizim turist takılan kültür bakanımızla aynı sahneyi paylaşacak, o gece yaşanan utanç daha da artacaktı' diye düşündüm.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odeon-tiyatrosu-34-milyon-avroya-yepyeni-oldu_45114.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!