Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ödüllü Bir Proje: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi

Cephe çözümlerinde Işıklar Tuğla İzoklinker Modüler Sistem kullanılarak tasarlanan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi IX. Ulus

yapitr/Murat UYMUŞLAR
Ödüllü Bir Proje: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi

b>Cephe çözümlerinde Işıklar Tuğla İzoklinker Modüler Sistem kullanılarak tasarlanan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi IX. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 2004 'de Proje Dalı Başarı ödülü kazandı.

İçinde bulunduğu yerleşim ve dış mekan kurgusu ile oluşturduğu bütünlük; yapı programının ele alınışında vurgulanan kentsellik anlayışı; güçlendirilerek öne çıkarılan kültürel altyapı kavramı; ülkemiz mimarlığında genellikle eksikliği gözlenen özgün mimarlık dili ve ' kendin gibi olma ' arayışını, devşirilmiş kalıplarla başarı olasılıklarına üstün tutarak, riskle yüzleşmeyi de cesaretle göğüsleyişi nedeniyle Erdal Sorgucu'nun Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi projesi Proje Dalı Başarı Ödülüne layık görülmüştür.


Proje Grubu; Erdal Sorgucu ( mimar - İTÜ )
İlhan Kesmez ( mimar - GÜNMMF), Ayça Kesmez ( mimar - GÜMMF ), Emre Tuncel, statik;
Yüksel Konkan, tesisat; Bayhan Mühendislik , elektrik; Özgün Elektrik, işveren; Abant İzzet Baysal Üniversitesi, proje tarihi 2004

Sosyal Aktivite Merkezi'nin sadece üniversite öğrencilerinin ders dışındaki zamanlarını geçirebilecekleri, tüm maddi gereksinmelerini karşılayabilecekleri bir yer olarak değil aynı zamanda üniversite hayatı boyunca kişisel ve sosyal hayatlarını da etkileyen, dönüştüren, değiştirip geliştirebilecekbir olacağı düşüncesi ile tasarıma başlandı.

Bu düşünceyle, öğrencilerin bir arada olabilme ve karşılaşma olasılıklarını artıracak alanların tasarımı, en önemli mimari kriter olarak belirlendi. Seçilen arazinin konumu ve topografyası da birlikte değerlendirildiğinde; iki kotu ( üst giriş ve alt manzara terasını ) birbirine bağlayan, anfileşen basamaklar tasarımın özü olarak ortaya çıkmaktadır.

Heykelsi ' topografyası ' ile de dikkat çeken bu alanda, programlı ve programsız her türlü aktivite ve etkinlik yer alabilecektir. Burada br konser veya gösteriyi izleyebilir, çay / kahvelerini yudumlarken söyleşilere katılabilir ya da yemeklerini bu alanda manzaraya karşı yiyebilirler.

Bu ' aralığın ' ( anfi-meydan ) her iki yanındaki servis birimleri ise öğrencinin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek programları barındırmaktadır. Banka, yeme - içme , öğrenci dernekleri, terzi, kuaför, kitap satış, kırtasiye, market vs.

Tamamen tuğla kaplama olarak tasarlanan yapı, giriş ve manzara cephesinde cam ile tamamen açılırken, diğer cephelerde sadece restaurant bölümünde gerektiği kadar dışa açılarak yapının masif etkisini güçlendirmektedir. Zeminde ise sokak - meydan duygusunu desteklemek için andezit kaplama düşünülmektedir.

Proje Mimarı Erdal Sorgucu'ya ( İTÜ Mimarlık Fakültesi 1978 - 1982 ) projesinde neden Işıklar Tuğla'yı kullandığını sorduğumuzda;

Yapıya yalın, masif ve heykelsi bir etki verebilmek, yapının ekonomik, uzun ömürlü olmasını sağlayabilmek için kullandığını belirtti. Ayrıca daha önceki projelerinde de Işıklar Tuğla'yı başarı ile kullandığını belirten Sorgucu A.İ.B. Üniversitesi Tıp Fakültesi kampüsünde ve Ankara - Yıldız'da bir konut projesinde Işıklar Tuğla'yı kullandığını ve masif etkiyi en iyi şekilde ifade edebildiğini belirtti.


İZOKLİNKER MODÜLER SİSTEM

Yüzeyine Işıklar Kaplama Tuğla ölçülerine uygun kanallar açılarak montaja uygun hale getirilmiş XPS yalıtım levhaları üzerine; Işıklar Kaplama Tuğla montajı ile oluşturulan, mevcut ve yeni binalarda test edilmiş sağlıklı, güvenli ve çok hafif bir dış cephe sistemidir. İçersinde, kanallı ısı yalıtım levhası, Işıklar Kaplama Tuğlası, Işıklar Flex Yapıştırıcı, Işıklar Flex Derz Dolgusu ve plastik dübeli ile paketler halinde hazır bulunan sistem, kullanıcıya çok büyük kolaylık sağlar.

Avantajları;
Isı Yalıtımı Sağlar

İzoklinker Modüler Sistem ile farklı duvar tipine ve iklim bölgelerine göre XPS levhalarında kalınlık değiştirerek, duvarın standartlara göre ısı yalıtımı yapmasını sağlar. Sistem su buharı akımı ile oluşan yoğuşmanın oluşmamasını sağlar. İç mekanlarda homojen bir ısı dağılımı sağlar, rutubet, küf ve mantar oluşmasını engeller, sağlıklı mekanlar yaratır.

Enerji Tasarrufu Sağlar
Gazbeton, betonarme perde, düşey delikli tuğla ve benzeri dış duvarların ısı iletim katsayısını (k) düşürerek, bina çeşitlerine göre % 55'e varan enerji tasarrufu sağlar.

Isı Köprülerini Ortadan Kaldırır
Hem duvar elemanlarının oluşturduğu yüzeyleri, hem de kolon, kiriş, lento perde duvar gibi betonarme yüzeyleri yalıtarak bazı yapılarda yüzeyin % 50'sine ulaşan ısı köprülerini ortadan kaldırır ve en sağlıklı sonucun alınmasını sağlar.

Yıllarca Bakım Onarım Gerektirmez
Dış cephede, Işıklar Kaplama Tuğlası ile birlikte, yüksek hammadde ve üretim kalitesi ile uzun yıllar boyunca bakım ve onarım gerektirmez. Dış sıva ve boya maliyeti ortadan kalkar, sistem kendini amorti eder.

Dış Cephelerde Zırh Oluşturur
Yüzeyde bulunan 1,5 cm kalınlığındaki Işıklar Kaplama Tuğlaları, yalıtım plağını kaplar, zırh görevi görür, böylece yüzeylerde çatlama ve plaka izleri görülmez. Taşıyıcı sistemi mantoladığı için betonarme yapının korunmasını sağlar, rutubetin zamanla yapı statiğini engellemesine izin vermez.


Uygulama Kolaylığı Sağlar.

Düzgün örülmüş gazbeton veya tuğla duvar üzerine kolayca uygulanır. XPS yalıtım levhalarının tuğla genişliğindeki kanalları sayesinde tuğla montajı çok kolaydır. İşçilik maliyetini azaltır, sıva gerektirmediği için sıva maliyetini de ortadan kaldırır.

Çok hafiftir.

M2 ağırlığı 38 kg'dir. Binaya yük getirmez, TS 825 Isı Yönetmeliği'ne uygun olarak çeşitli duvar tiplerine uygulanır.

İzoklinker Modüler Sistem avantajları nedeniyle birçok konutta, iş merkezlerinde, hastane ve okullarda, resmi binalarda özellikle tercih edilmektedir.

Tüm cephelerde güvenle kullanılan sistemin uygulandığı bazı önemli projeler ; Olivium Alış Veriş Merkezi, Bahçeşehir Bademli Villaları, Vursan Silah Fabrika Binası, Albayrak İş Merkezi, CHT Tekstil Fabrika Binası (İstanbul), Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta), Gordion Hotel (Ankara), Alusha More Tatil Köyü (Ukrayna),Gazi Osman Paşa Üniversitesi İktisat Fakültesi Binası ( Tokat ) vb.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/odullu-bir-proje-abant-izzet-baysal-universitesi-sosyal-aktivite-merkezi_14888.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!