Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ok Burcu Restore Ediliyor

700 yıllık Roma mimarlık mirası olan Kayseri Dış Kalesi’nin kuzey-doğusunda yeralan Ok Burcu’nun restorasyonunu Mimarlar Odası üstlendi.

NTV-MSNBC
Ok Burcu Restore Ediliyor

b>700 yıllık Roma mimarlık mirası olan Kayseri Dış Kalesi’nin kuzey-doğusunda yeralan Ok Burcu’nun restorasyonunu Mimarlar Odası üstlendi.

Yaklaşık 200 metrekare kullanım alanı bulunan Ok Burcu, restorasyondan sonra Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 49 yıllığına odalarına tahsis edilecek.

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Mehmet Kasap, burcun restorasyonu için düzenleyecekleri yarışmada birinci olan projeyi uygulayacaklarını ifade etti.
Restorasyonla birlikte iç kaleye doğru çevre düzenlemesi de yapılacağını belirten Kasap, “Proje yaklaşık 350 bin YTL’ye (350 milyar lira) mal olacak. Ancak restorasyon ve çevre düzenlemesi projesini, topladığımız aidatlarla ve üyelerimizin çizdiği projelerden aldığımız yüzde 2 payla tamamlamamız zor gibi görünüyor. Bu konuda devlet desteği arayacağız” dedi.

50. YIL ANI PARKI
Türkiye’de Mimarlığın 50. Yılı anısına Kayseri’de örnek bir park yapmak istediklerini de ifade eden Mimarlar Odası Başkanı Mehmet Kasap, “İnönü Parkı’nın devamında yaklaşık 20 bin metrekare alan var. Bu arazinin yarısı, Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde. Kalan kısmı da istimlak edecekler. Biz de 10 Şubat’ta ulusal bir yarışma düzenledik. Bugüne dek, 36 mimar dosya aldı. 10 Mayıs’a kadar projeler gelecek. Büyükşehir Belediyesi birinci seçilecek projeyi bu alanda uygulayacak ve parka, “Mimarlar Odası 50. Yıl Anı Parkı” adını verecek. Yarışmaya katılan projeleri de sergileyeceğiz” ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ok-burcu-restore-ediliyor_25967.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!