Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Okul Arsası da Taşyapı'ya

Yetimlerin arsasından sonra, imar planında okul olarak görünen araziye de Taşyapı tarafından 35 katlı ikiz kule yapılıyor.

Sabah Gazetesi
1 Okul Arsası da Taşyapı'ya

etimlerin arsasından sonra, imar planında okul olarak görünen araziye de Taşyapı tarafından 35 katlı ikiz kule yapılıyor.

Her biri 35'er katlı
İstanbul Mecidiyeköy'deki arsaya Taşyapı eli değince hemen 3 emsal verildi. İkiz kulelerde son derece lüks 398 dairenin yanı sıra, dev alışveriş merkezi kurulacak. Metro geçsin diye kulelerin altına da transfer merkezi yapıldı! Şehir Plancılar Odası "Okul alanına inşaat olmaz" diyerek iptal davası açtı

2312 yetim dava açıyor
Sabah'ın "Yetimin hakkı Taşyapı'ya" manşeti sonrası Darüşşafakalılar Derneği'nin 2312 üyesi plan iptali için dava açıyor.

Okul ve spor alanına 35'er katlı ikiz kuleler
Taşyapı'nın Darüşşafaka'nın arazisini aldıktan sonra imar tadilatıyla 40 katlı otel izni almasının ardından Mecidiyeköy'de de benzeri bir durum ortaya çıktı. Planlarda okul ve spor tesisi alanı olarak görünen araziye 35'er katlı ikiz kule yapılmaya başlandı.

Taşyapı, Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Simge Yayıncılık ile Hürriyet Matbaacılık adına kayıtlı Mecidiyeköy'deki 23.370 metrekarelik araziye 35'er katlı ikiz kule inşaatı yapmak için 24 Ekim 2005 tarihinde sözleşme imzaladı. Sözleşme yüzde 50 ortaklık üzerinden yapılırken projeye "Mecidiyeköy Projesi" adı verildi. İmar planlarında okul ve spor tesis alanı olarak belirlenen araziye yapılacak 35'er katlı ikiz kulelerden oluşan konut ve alışveriş merkezinin 170 milyon dolara mal olacağı belirtildi.

"Çok özel" kişilere
Mecidiyeköy Projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 16 Nisan 2005 tarihinde yapılan oturumunda "çok özel" kişilere uygulanan, parsel bazında münferit plan tadilatıyla geçirilerek oy birliğiyle onaylandı. Arazinin yapılaşma izni 0.50'den 3 emsale çıkarılırken, inşaat yüksekliği serbest bırakıldı. Başkan Kadir Topbaş ve Meclis Birinci Başkan Vekili İdris Güllüce'nin imzaladığı kararın değerlendirme ve sonuç bölümünde şu bilgiler yer aldı: "Ulaşım Daire Başkanlığı ve Planlama Müdürlüğü'nün 13 Nisan 2005 günlü talebi yapı, nüfus ve trafik yoğunluğunu artırıcı, spor alanı ve ortaöğretim tesis alanı donatısını azaltıcı, plan bütünlüğünü bozucu, emsal teşkil edici nitelikte olup, ayrıca talep hakkında Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü, İSKİ'nin görüşü bulunmamaktadır."

İptal davası açıldı
Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu ise "Plan notlarının ilavesiyle birlikte komisyonumuz değişikliği tadilen uygun görmüştür" notunu düştü. 35 katlı ikiz kule projesi, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçmesinin hemen ardından İstanbul Şehir Plancılar Odası harekete geçti. Odanın Plan İnceleme Komisyonu askı süresi içinde plana itiraz ederek idare mahkemesine 1/5 binlik planın iptali için dava açtı. Plan İnceleme Komisyonu incelediği raporlarda şu görüşlere yer verdi: "Plan tadilatının getirdiği notlar incelendiğinde, transfer merkezi lejandında, toplu taşıma peron yerleri ve taksi durakları dışında, transfer merkezi ile ilişkisi olmayan "Alışveriş merkezi, büro ve apart otel (rezidans) yapılabilir" kararı getirilmiştir. Toplam alanları 23.396 metrekare olan söz konusu parsellere, plan notu olan emsal 3 üzerinden hesap yapıldığında, zemin altında yapılacak olan transfer merkezi hariç 70.188 metrekare inşaat yapılabilecektir. Zemin altında yapılacak olan inşaatlar buna eklendiğinde 187.000 metrekare inşaat alanına ulaşılabilecektir. Oysa, söz konusu parsellerin, 29 Aralık 2003 tasdik tarihli Şişli Merkez ve Çevresi Revizyon Nazım İmar Planı'na göre yapılanma hakkı olmadığı halde 16 Nisan 2005 tasdik tarihli plan değişikliğine göre 187.000 metrekare yapılanma hakkına sahip olunmuştur..."

"Kamu yararı yok"
Spor ve ortaöğretim alanı olarak planlarda yer alan arazinin, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan görüş alınmadan yapıldığının tespitini yapan Plan İnceleme Komisyonu itiraz dilekçesinde tespitlerini şöyle ifade etti: "3194 sayılı imar kanunu ve yönetmeliklerine göre, plan değişikliği ile spor alanı ve okul alanları kaldırılamaz, ancak ilgili kurumlardan görüş alınarak büyüklüğü değiştirilmemek kaydıyla hizmet edeceği çevrede yeri değiştirilebilir. İmar mevzuatının söz konusu açık hükümlerine rağmen, 16 Nisan 2005 tasdik tarihli 1/5 bin ölçekli Şişli Mecidiyeköy Mahallesi 298 pafta, 2524 ada, 1 ve 2 parsellere ilişkin plan tadilatı ile parsellerdeki orta öğretim ve spor tesisi alanları, planlardan kaldırılmıştır. Yapılan bu tadilat sırasında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından görüş alınıp alınmadığı hususu belirsizdir. Söz konusu plan değişikliğinde kamu yararı bulunmadığı açıktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/okul-arsasi-da-tasyapiya_49959.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • okula ayrılmış binlerce arsa 20-30 yıldır sahiplerini mağdur ederek bekletilmekte, okul da yapılmamaktadır. Şehir plancılar odası bu haksızlığa neden bir kere olsun itiraz etmediler. Bir arsanın tasarrufu sonsuza kadar kısıtlanır mı? Çifte satandart yapılmış olsa da!!! Bu arsa bir şekilde iyi bir imarla kurtarılmış.Helal olsun. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!