Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Öküzoğlu Konağı Yıkılmak Üzere

Sinop merkezde bulunan, Kırım Türkleri'nden Kavizadeoğulları tarafından 2 asır önce yapılan ve 970 metrekarelik alana kurulu bulunan tarihi Öküzoğu

Akşamb>Sinop merkezde bulunan, Kırım Türkleri'nden Kavizadeoğulları tarafından 2 asır önce yapılan ve 970 metrekarelik alana kurulu bulunan tarihi Öküzoğulları Konağı, her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya.

Cadde üzerinde bulunan ve caddeye doğru eğim veren konağın altından her gün yüzlerce araç ve insan geçerken mahalleli çocuklar ise konak çevresinde ve içinde oynuyor. Konağın durumu ile ilgili bilgi veren Sinop Turizm ve Çevre Sevenler Derneği Başkanı Zılatiye Ogborn, küçük bir sarsıntıda anında yıkılabilecek nitelikte olan konağın önlem alınmadığı takdirde muhtemel bir faciaya yol açabileceğini belirterek konunun düzenlenen toplantılarda birçok defa gündeme getirildiğini söyledi. Ogborn, 'Biz, konağın restorasyonunun yapılıp turizme kazandırılmasından yanayız. Bu içler acısı hali ile tarihi mirasımız, miras olmaktan çok ürkütücü ve tehlikeli bir görünüm sergilemekte. Konunun acilen çözüm kavuşmasını talep ediyoruz' dedi. Konak varislerinden Mete Çağdaş ise birçok defa yetkililerden yardım istendiğini ancak herhangi bir adım atılmadığını ileri sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/okuzoglu-konagi-yikilmak-uzere_5706.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!