Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ölçü ve Ölçü Aletlerinin Tamir ve Ayar Hizmetlerini Yapacak Kişiler Yetki Belgesi Alacak

Elektrik, su ve doğalgaz sayaçları başta olmak üzere ölçü ve ölçü aletlerinin tamir ve ayarını yapacak kişiler, işyerinin bulunduğu il müdürlüğünden yetki belgesi alacak.

yapi.com.tr / AA
Ölçü ve Ölçü Aletlerinin Tamir ve Ayar Hizmetlerini Yapacak Kişiler Yetki Belgesi Alacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "Ölçü ve Ölçü Aletlerinin Tamir ve Ayarını Yapacak Kişilere Verilecek Yetki Belgesi Hakkında Yönetmeliği", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre, ölçü ve ölçü aletlerinin tamir ve ayar hizmetlerini yapacak kişiler, iş yerlerinde tamir ve ayar hizmetlerini yaptığı ölçü aletleriyle ilgili izlenebilirliği sağlanabilen yeterli miktarda etalonu ve ekipmanı bulundurmak ve bunların işyerine ait olduğunu belgelendirmek zorunda olacak.

Ölçü ve ölçü aletlerinin tamir ve ayar hizmetlerinin yapıldığı işyerleri için, işyerinin bulunduğu il müdürlüğünden işyeri uygunluk belgesi alınması zorunlu olacak, il müdürlüğünce yerinde yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda gerekli şartları sağladığı tespit edilen işyerleri için ''işyeri uygunluk belgesi'' düzenlenecek.

Elektrik, su ve gaz sayaçları tamir ve ayar istasyonları için sicil ve muayene kartı düzenlendiğinden bunlar için ayrıca işyeri uygunluk belgesi düzenlenmeyecek.

Yetki belgesi talebinde bulunan kişilerin; tamir ve ayar hizmetlerini yapacakları ölçü ve ölçü aletleri konusunda tip onay belgesi almış yurt içinde bu konuda faaliyet gösteren imalatçılarda veya iş yeri uygunluk belgesi almış işyerlerinde her bir ölçü aleti için en az 2 ay süreyle teorik ve pratik eğitim almaları ve bunu belgelendirmeleri zorunlu olacak.

Yetki belgesi ile işyeri uygunluk belgesinin geçerlilik süresi 3 yıl olacak. Belgeler 3 yıllık sürelerle vize yapılarak uzatılabilecek.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/olcu-ve-olcu-aletlerinin-tamir-ve-ayar-hizmetlerini-yapacak-kisiler-yetki-belgesi-alacak_91208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!