Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Olimpiyat Stadı Kendi Enerjisini Üretecek

İstanbul İkitelli'de bulunan Atatürk Olimpiyat Stadı, güneş panelleri aracılığıyla yılda 1,2 megawatt elektrik enerjisi üretecek.

Birgün Gazetesistanbul İkitelli'de bulunan Atatürk Olimpiyat Stadı, güneş panelleri aracılığıyla yılda 1,2 megawatt elektrik enerjisi üretecek. Türkiye'nin olimpiyat oyunlarını düzenleme isteği çerçevesinde, bir spor kompleksi olarak düşünülen ve 116 milyon 500 bin dolar harcanarak yapılan Atatürk Olimpiyat Stadı'nın, ay şeklinde olan tribününün üzerine yerleştirilmesi planlanan ve bu konuda yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından, güneş panelleri aracılığıyla kendi enerjisini üretmesi hedefleniyor.

Güneş enerjisi panelleriyle enerji üretimi projelerine Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası'nın sağladığı kredi desteğini alabilmek için bilimsel çalışma başlatan İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu (İOOHDK), bu kapsamda işbirliği içine girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) ardından, kaplayacağı alan 20 bin metre kareyi bulan paneller için şimdi de Japonya'dan yetkililerle panellerin yerleştirilmesi konusunda işbirliği içine girdi.

280 tonluk paneller
Konuya ilişkin başlatılan çalışmalar hakkında bilgi veren İOOHDK Genel Koordinatörü Yalçın Aksoy, Olimpiyat Stadı için aylık ortalama 17-18 bin YTL elektrik faturası ödediklerini belirtti. Aksoy, güneş panellerini yaptırıp yaptırmamanın bilimsel araştırmalardan sonra netleşeceğini belirterek, "İTÜ konuya ilişkin yaptığı çalışmayı tamamladığında ortaya çıkacak sonuca göre, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler'in sağladığı krediye başvurabileceğiz. Japon yetkililerle görüşmelerimz devam ediyor ve bu panellerden en sağlıklı sonuçları alabilmenin hesaplarını yaptırıyoruz" dedi.

Yerleştirilecek panellerin ardından sistemin çalışmasıyla birlikte enerji ihtiyacını kendisi karşılayacak olan Atatürk Olimpiyat Stadı'nda üretilecek 1,2 me-gawatthk enerjinin, bir köyün tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek bir güç olduğu belirtildi. 20 bin metre karelik bir alanı kaplayan panellerin yerleştirilmesinden sonra tribüne yüklenecek toplam ağırlığın da bilimsel olarak hesaplandığını ifade eden Yalçın Aksoy, "Tüm panellerin yerleşmesinin ardından stadın güney cephesindeki tribünün üzerine 280 tonluk bir yük binecek. Stadın yapımını üsdenen inşaat şirketinin yetkilileriyle bu ağırlığın sorun yaratıp, yaratmayacağı konusunda da bir çalışma yapacağız. Hiç bir detayı atlamadan, sonradan ortaya çıkacak tüm riskleri hesaplıyoruz" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/olimpiyat-stadi-kendi-enerjisini-uretecek_54277.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!