Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Olimpiyatlar Londra'da

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin bugün Singapur'da yaptığı oylama sonucunda, 2012 Olimpiyat Oyunları'nı düzenleme hakkı Londra'ya verildi.

Vatanb>Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin bugün Singapur'da yaptığı oylama sonucunda, 2012 Olimpiyat Oyunları'nı düzenleme hakkı Londra'ya verildi.

Paris ile başa baş yarışan Londra, diğer rakipleri olan Moskova, New York ve Madrid'i de geride bırakarak, 2012 olimpiyat meşalesini evine getirmeyi başardı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Singapur'da gerçekleştirilen oylamada önce Moskova, ardından New York ve son olarak da Madrid'i eledi. Finale kalan Paris ve Londra arasında seçim yapan komitenin kararı, IOC Başkanı Jacque Rogge tarafından açıklandı.

İNGİLİZLER ÇILGINA DÖNDÜ
Haber İngiltere'de büyük sevinçle karşılandı. Londra'daki Trafalgar Meydanı'nda toplanan binlerce İngiliz sevinç çığlıkları atarken, saatlerce dans edip içki içerek bu mutlu olayı kutladı. 2004 Atina Olimpiyatları'nda 2 altın madalyanın sahibi olan İngiliz atlet Kate Holmes, olimpiyatları düzenlemeye hak kazandıkları için büyük bir gurur yaşadığını belirtti. Sevincini Trafalgar Meydanı'nda toplanan halkla paylaşan Holmes, "Londra bunu hak etti. Olimpiyatların Londra'ya gelmesi, ülkedeki birçok genci spora teşvik edecek. Çok mutluyum" diye konuştu.

Londra 1908 ve 1948 yıllarında, Paris ise sadece 1924 yılında olimpiyatlara evsahipliği yapmıştı.
İngiltere Başbakanı Tony Blair ile Prenses Anne hafta başında Singapur'a giderek Londra adına temaslarda bulunmuştu. Londra'ya destek vermek amacıyla Sinpagur'a giden ünlüler arasında İngiliz futbolcu David Beckham ile top model Kate Moss da vardı.

"İNGİLTERE-FRANSA SOĞUK SAVAŞI'NIN GALİBİ BLAIR
Londra'nın, 2012 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaya hak kazanmasıyla İngiltere, Fransa ile son aylarda girdiği 'soğuk savaş'ta bir cepheden daha 'zaferle' çıkmış oldu. 2012 meşalesini almak için favori gösterilen Paris ve Londra arasındaki rekabet iki ülke arasındaki son zamanlarda giderek artan gerilimi iyice tırmandırmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile İngiltere Başbakanı Blair, önce AB bütçesi konusunda görüş ayrılığına düştü. Ardından bugün İskoçya'da başlayan G8 Zirvesi öncesinde, gerek Afrika'daki yoksulluk, gerekse iklim değişikliği konularında farklı görüşler belirten iki lider, gerilimi iyice tırmandırdı. Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'ın geçtiğimiz pazar günü İngiliz yemekleriyle alay etmesi ise bardağı taşıran son damla oldu. Chirac, 2012 Olimpiyat şehrinin açıklanmasına günler kala, İngilizleri aşağılayarak puan kazanmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi oyunu Londra'dan yana kullanınca Fransa büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

2012 oyunlarının evsahibinin açıklanmasının ardından gözler G8 Zirvesi'ne çevrildi. Zirvede ve İngiltere'nin 6 aylık AB Dönem Başkanlığı sırasında, Fransa ve İngiltere arasında yeni çekişmelerin yaşanması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olimpiyatlar-londrada_29875.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!