Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Olmayan Denizcilik Müzesi ve Kurulacak Denizcilik İhtisas Kütüphanesi

Bu asırda Türkiye'de Deniz Ticareti Müzesi - Maritime Museum yok! Hep üzülüyorum. Oramiral Metin Ataç birçok sahil kentimizde denizcilik müzesi atılımı yaptığında bazıları söylenmeye kalkıştı... Amaç deniz ticaret tarihçiliği, belgeleri, müzesi. O halde bunun Haliç'te kurulması tarihi bir görev ve milli ve akılcı bir sorumlulukla Haliç Tersanesi

Referans Gazetesi
Olmayan Denizcilik Müzesi ve Kurulacak Denizcilik İhtisas Kütüphanesi

Haliç Tersanesi

Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında, Denizcilik Müsteşarlığı Müşaviri Prof. Dr. İdris Bostan, kurulması karar altına alınan Denizcilik İhtisas Müzesi tasarımı hakkında açıklama yapmış ve denizciliğin tarihinin, kültürünün ve folklorunun büyük önem taşıdığını söylemiş.

Türklerin, sadece üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak değil, yüzyıllar içerisinde üç kıtanın denizlerinde denizcilik yapmış bir millet olarak denizle her zaman ilgilendiğini vurgulayan Prof. Bostan, Türk denizcilerin hem egemenlik anlamında hem de taşımacılık ve deniz ticaretinde başarılı olduklarını; Karadeniz, Akdeniz, Kızıldeniz, Hint Denizi, hatta Atlas Okyanusu'nda yüzyıllarca dolaştıklarını, kendilerine ait bir denizcilik kültürü ürettiklerini anlatmış.

Makalemde vurgulamak istediğim sadece Türkiye'de bu çağda bile olmayan Denizcilik Müzesi ve haliyle Denizcilik İhtisas Kütüphanesi, Prof. Bostan'ın Türklerin deniz ticaretinde başarılı olduklarını söylemesine karşın keşke Türklerde ticaret denizciliği olsaydı diye bakıyorum. Osmanlı'da ticaret denizciliğinde Türkler olmadı ki başarılı olsunlar!

Prof. Bostan, "Geçmişte denizciliğin ulaştığı boyutların bugün çok iyi bilinmediğini, çünkü deniz tarihi ve deniz kültürü çalışmalarının bir elin parmağıyla gösterilecek kadar az sayıda olduğunu kaydediyor ve "Türkiye'de deniz araştırmaları yapan araştırma merkezlerinin bulunmadığını, üniversitelerin deniz tarihi ve araştırmalarına ayrılmış enstitüleri olmadığını, bu sebeple deniz tarihi ve kültürü araştırmalarının daha çok kişisel gayretlerle yürütüldüğünü" söylüyor.
 
Çok doğru bir değerlendirme


Bu değerlendirme tamamıyla doğru. Hatta o kadar doğru ki, eğer o araştırmacı bir destek bulamazsa eserinin yayımlanması bile hayal!

Deniz ticareti ekseninde meydana getirilecek bir eserin bu ülkede ticari anlamda okur bulmasına imkân yok. Beklentiler bütünüyle hayaldir. Yayınevleri böyle eserleri haklı olarak neşretmezler. Onların tek beklentileri eninde sonunda ‘kazan-kazan'dan ibaret.

Bir Deniz Kuvvetleri Komutanı çıktı; Oramiral Metin Ataç, komutanlığı yıllarında deniz harp tarihi ve kültürü üzerine muhteşem eserlerin yayınlanmasını sağladı.

İDO Genel Müdürü Dr. Ahmet Paksoy deniz ticareti kültürü ve tarihi üzerine harika eserlerin, kalıcı belgelerin yayımlanmasına ışık tutuyor.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi son iki senedir deniz ticaretiyle ilgili kitaplar neşrediyor ve bilim insanlarına çalışmalarını yayımlama imkânı sunuyor. Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan'ın öngörüsüyle şimdi esere ve yazara saygı dolu deniz ticaret ve ticaret gemiciliği inşa tarihi üzerine eserler yayımlanmaya başladı.

Fakat bunların bir kısmı bireysel çabalar ve başarılar. Gerçekte deniz ticareti geleneği olmayan bir ülkede bireylerin başarısı sadece onlara hayranlık olarak kalır. Koskoca ülke Türkiye'de ise görünmezliğe bürünür.
 
Osmanlı'da deniz ticareti geleneği olmadı

Osmanlı'da Türklerin deniz ticareti geleneği olmadı. ‘Bir Avuç Karadenizli' ifadesine yürekten hayranlık duyarım ve o fedakâr insanlara teşekkür ederim. Ama "Koskoca Türkiye'de bir avuç Karadenizli" denildiğinde yüreğim burkulur.

Kendi okur yazarlık yaşamımdan bir örnek vermek isterim; 1975-85 yılları arasında Hayat ve Hayat Tarih Mecmuası'na makaleler yazıyordum. Bunların arasında İstanbul'un muhteşem çeşmeleri vardı. Çeşme kültürü, mimarisi hakkında durmadan araştırma yaptım. Bir gün beni Prof. Dr. Semavi Eyice ve Prof. Dr. Oktay Aslanapa ve Hattat Eczacı Uğur Derman Beyler görüşmek üzere davet ettiler. Diyorlardı ki: "Osmanlı devri İstanbul çeşmelerini sen yaz."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/olmayan-denizcilik-muzesi-ve-kurulacak-denizcilik-ihtisas-kutuphanesi_81746.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!