Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Onatça'dan Yüksek Faiz Vurgusu

TÜRKONFED'in 10. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Başkan Onatça, "Üretim ve yatırımın önünde bir engel olan yüksek faizlerin, suni ve bu nedenle geçici olabilecek biçimde değil, kalıcı olarak düşürülmesini sağlayacak bir reform programının tartışılacağı ve uygulanacağı bir anlayıştan yanayız" dedi.

yapi.com.tr / AA
Onatça'dan Yüksek Faiz Vurgusu

Genel Kurulda, TÜRKONFED, Avrupa Esnaf, Sanatkar ve KOBİ Birliği (UEAPME) üyeliğine imza attı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, TÜRKONFED 10. Olağan Genel Kurulu'nda geçen yıla ve bu yılın ilk çeyreğine yönelik değerlendirmede bulunarak; gelecek dönemde Cumhurbaşkanlığı, ardından da genel seçimin bulunduğunu, bunun da büyüme yüzde 4 gibi mütevazi bir oranda tutulmasına neden olduğunu anlattı.

Yaklaşan seçimlerden dolayı siyasi gündemin yoğunluğunun arzu edilen reformların gerçekleşmesine engel olacağını kaydeden Onatça, şöyle devam etti:

"Bu durum da ekonomiyi olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Böylesi bir tabloyla gireceğimiz yeni dönemde, bizlerin daha da dikkatli olması gerekiyor. Kriz dönemleri KOBİ'leri büyüklere nazaran daha fazla etkiliyor. Özel bir dikkat gözetilmezse, rekabet ortamı bozulabiliyor. Ekonomide son günlerin en çok konuşulan konusu yüksek faiz. Girişimciler olarak, bizler tabii ki yüksek faiz yerine düşük faizi tercih ederiz. Fakat yüksek faizin bir neden değil bir sonuç olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bu nedenle, üretim ve yatırımın önünde bir engel olan yüksek faizlerin, suni ve bu nedenle geçici olabilecek biçimde değil, kalıcı olarak düşürülmesini sağlayacak bir reform programının tartışılacağı ve uygulanacağı bir anlayıştan yanayız".

Bu nedenle, yeniden yüksek büyüme patikasına geri dönülmesini sağlayacak reformların yapılabilmesi için siyasi tansiyonun düşürülmesinin herkesin ortak arzusu olduğunu belirten Onatça, "2015 genel seçimlerine yapabildiğimiz kadar çok reformu tamamlayarak girelim. Çatışma ve kutuplaşmayı arkada bırakıp, temiz bir sayfa açalım" dedi.

Riskler, olumlu gelişmeleri gözden kaçırmasın

İş insanlarının risklere dikkat ederken olumlu gelişmeleri de gözden kaçırmaması gerektiğini aktaran Onatça, "Geçtiğimiz bir yıl içinde olumsuzluklar kadar pek çok olumlu gelişmeye de şahit olduk. Her şeyden önce dünya ekonomisinde belki riskler tamamen ortadan kalkmadı ama akut risklerin azaldığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz" dedi.

İçeride ise Türk Lirası'nın değerindeki istikrarsızlığın ortadan kalkma sürecinin herkesi mutlu ettiğini dile getiren Onatça, böylece büyük şirketler kadar KOBİ'lerin  de ihracat imkanlarının bu sene daha fazla olabileceğini ümit ettiğini, geçen yıl bir olumlu adımın da AB ilişkilerinde atıldığını ve 22. faslın açıldığını anımsattı.

Onatça, bu yıl Yargı ve Temel Haklar başlıklı 23., Adalet Özgürlük ve Güvenlik başlıklı 24. faslın da açılmasını umut ettiklerini ifade ederek, barış ve çözüm sürecinin de bir yılını doldurduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bir yıldır cenazeler gelmiyor, gençlerimizi, güvenlik görevlilerimizi ölümün soğuk ellerine teslim etmiyoruz. Hepimizin üzerine titrediği bu gelişmenin yanı sıra yılın sonlarına doğru yapılan düzenlemelerle tutukluluk sürelerinin kısalması ve özel yetkili mahkemelerin görevlerine son verilmesi, demokrasimizdeki bir ayıptan daha kurtulmamıza olanak sağladı."

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına adım atmaya ivedilikle hazırlanılması gerektiğini vurgulayan Onatça, "Bugüne ait olan barış sürecini mutlaka korumak ve hiçbir endişeye yer bırakmayacak biçimde kalıcı hale getirilmesini istiyoruz. Bu saydıklarımı bizim iktidarlardan talebimiz olarak görmeyin. Ne kadar büyük bir oy çoğunluğu ile gelmiş olursa olsun, bu listenin hayata geçirilmesi sadece iktidarlardan beklenemez" diye konuştu.

Onatça, Türkiye'de bugün soldan sağa siyasi yelpazenin çok geniş bir kesiminde, temel demokrasi ve piyasa ekonomisi konusunda sağlam bir mutabakata varılmış olduğunu, ilerisi adına bundan çok büyük bir sevinç duyduğunu belirterek, daha zengin ve gelişmiş demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla mükemmel işlediği, mutlu, huzurlu, müreffeh bir Türkiye hayalini gerçekleştirmenin AB üyeliği ile daha kolay olacağına inandığını belirtti.

Onatça, "TÜRKONFED’in UEAPME üyeliğinin Türkiye’nin AB üyeliğine bir adım daha yaklaşması için önemli olduğunu düşünüyoruz. TÜRKONFED’in AB ve UEAPME Temsilciliği’nin Brüksel’deki resmi açılışını Ekim ayında yapmayı planlıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/onatcadan-yuksek-faiz-vurgusu_119754.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!