Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Orkinos Çiftliği İçin Yıkım Kararı Verildi

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'ne bağlı Assos sahillerinde kurulan ve büyük tepkilere neden olan Orkinos Çifliği için yıkım kararı alındı. Ayvacık Ka

Hürriyet
Orkinos Çiftliği İçin Yıkım Kararı Verildi

b>Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'ne bağlı Assos sahillerinde kurulan ve büyük tepkilere neden olan Orkinos Çifliği için yıkım kararı alındı. Ayvacık Kaymakamlığı'nın aldığı yıkım kararı, firmaya dün tebliğ edildi.
ANTİK dönemdeki adı Assos olan yörenin bakir ve temiz kıyılarının, balık çiftliğiyle kirleneceğini, deniz trafiğinin tehlikeye düşeceğini belirten köylüler ve balıkçılar, ihale yapılmadan bölgeye balık çiftliği kurulduğu iddiasıyla şirket hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Köylüler adına Sivrice Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Kemal Erdoğan ve Koruoba Muhtar vekili Yüksel Ülger'in yaptığı başvuru üzerine konuyu inceleyen Kaymakamlık, Milli Emlak tarafından ihale açılmadan çiftlik kurulduğunu belirledi. Bunun üzerine Kaymakamlık, çiftliğin kurulduğu alanın işgal edildiği gerekçesiyle yıkım kararı verdi. Kararı, Sivrice Burnu açıklarındaki orkinos çiftliğini kuran Akuadem Deniz Mahsulleri Üretim ve Pazarlama Limited Şirketi'nin temsilcisi Ahmet Menekşe'ye, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Ali Dumrul tebliğ etti.

Tebligat sırasında bölgede bulunan İstanbul Baro Başkanı Yücel Sayman, ‘‘Söz konusu yerin işgal altında olduğunu suç duyurusuyla Ayvacık Kaymakamlığı'na ileten köylüler zafer elde etti’’ dedi. Sivrice Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Kemal Erdoğan ise Akuadem Şirketi'nin, ÇED için Koruoba'dan değil, Bektaş köyü sakinlerinden görüş aldığını söyledi. Erdoğan, ‘‘Sivrice Burnu önlerine kurulması yönünde gerekli izin alınırken, kafesler izin bölgesi dışında kalan Kuruoba sahiline konuldu’’ dedi. Çanakkale Milli Emlak'ın da bölgenin kiralanması için açtığı ihale 11 Kasım'a ertelendi. 17 Eylül günü yapılacağı duyrulan ihale için 45 gün önceden ilan verilmesi gerekirken, duyurunun 20 gün önce yapıldığı, ihalenin bu nedenle ertelendiği açıklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orkinos-ciftligi-icin-yikim-karari-verildi_1935.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!