Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Orman Fotoğrafta Kalacak

Orman Fotoğrafta Kalacak

Cumhuriyetir zamanlar milyonlarla ifade edilen ağaç varlığının bulunduğu Belek'te, oteller, golf alanları ve futbol sahalarından geriye 500 bin kadar ağaç kaldı. Ancak söz konusu ağaç varlığının bulunduğu alanın neredeyse tamamı tesislere tahsisli. Tahsisli alanda, inşaat faaliyetlerine başlandığında ise ağaçların tümüne yakını kesilecek. Adını, kızılçam, fıstıkçamları ve zengin doğal dokusuyla duyuran Belek'in muhteşem ormanlık alanı da sadece fotoğraflarda kalacak.

Bölgede, turizm yatırımcılarının çevreye verdiği tahribat ağaç kesimiyle de sınırlı değil. Alanda, endemik bitki türleri yok ediliyor, kuş türleri ise tehdit altında. Nesli tehlikede olan caretta carettalar da yasağa karşın devam eden inşaat çalışmalarının altında ölüme terk ediliyor.

SUÇ DUYURUSU

Bölgede, gizli gizli başlayan ağaç kesimleri çevrecileri de harekete geçirdi. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Başkanı Hediye Gündüz , çok sayıda ağaç keserek golf ve otel inşaatına devam eden Kaya Belek Otel, caretta yuvalarının üstünü inşaat kumlarıyla kapatarak ölümüne yol açan TG Otelcilik, caretta yuvalama alanı olan sahillerde 165 metreye kadar hiçbir çalışma yapılamayacağı yasağını delen Özkar İnşaat hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Gündüz, ayrıca konuyu valilik ile Çevre ve Orman Bakanlığı'na da iletti.

Belek'te, 18 bin dönümü fıstık çamı, 5 bin dönümü kızılçam ve okaliptüs olmak üzere 23 bin dönüm ormanlık ve 1500 dönüm kumul alan bulunduğunu vurgulayan Gündüz, ''Burası doğal bir orman değil. Kumul hareketini önlemek amacıyla, 60'lı yıllarda çok ciddi paralar harcanarak ağaçlandırılmış bir alan. Şimdi dikilen bu ağaçlar, yeniden kesiliyor'' diye konuştu.

Tahribatın ağaç kesimiyle sınırlı olmayacağını, 574 bitki türünden, 28'inin endemik olduğunu ve 8'inin de tehlike altında bulunduğunu ifade eden Gündüz, ''Bölgede yetişen yabani soğan da dünya ölçeğinde tehdit altında. Buradaki yapılaşma, bitki türlerini de yok edecek. Ayrıca 109 kuş türü de yapılaşma nedeniyle bölgeden ayrılmak zorunda kalacak'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orman-fotografta-kalacak_32989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!