Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ormanlar Kurtulursa, Gezegen Kurtulacak!

Gezegeni kurtarma çabasının içinde kendimizi nereye koyuyoruz? Biz içinde yaşadığımız gezegenin bu ortak mücadelesinde neredeyiz? Ne yapıyoruz? Yangını mı söndürüyoruz, benzin mi döküyoruz? Bizim topraklarımızdaki "onların" ormanlarını yok edip, daha fazla otomobil için daha fazla yollar ve köprüler yapmayı tasarlıyoruz. Gezegeni ve İstanbul'u

Referans Gazetesi
Ormanlar Kurtulursa, Gezegen Kurtulacak!

Ey "Ahmaklar Çağı"nın zamandaşları!
Ormanlarımızı koruyabilirsek eğer, gezegenimizi ve tabii kendimizi de koruyabileceğiz. Bu basit gerçeği anlatmak, yaşadığımız çağ itibariyle kolay değil, ama vaz mı geçelim?
Dünyadaki karbon emisyonunun yüzde 17'si ormanların yok edilmesi yüzünden meydana geliyor. Bu oran, dünyadaki bütün otomobil, tren, uçak, gemi, kamyonların yakıt tüketimlerinin toplamından fazla. UNFCCC, yani Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Konferansı, iklim değişikliğine karşı önümüzdeki dönemde, çabalarını ormanların korunması yönünde yoğunlaştıracak.
Aralık ayında Kopenhag'da, Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında yüzden fazla ülke, devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı küresel iklim değişikliği zirvesi yapılacak. Bu zirvede, gezegenin geleceği ve dünyayı kimlerin yönettiği belli olacak.
BM, hedefin, 2050 yılına gelindiğinde, dünyadaki karbon emisyonu hacminin, 1990 yılındaki rakam seviyesinin yüzde 50 altına inmek olduğunu ilan etti.
Bu kampanyanın en önemli ve örnek ülkesi ise topaklarının yüzde sekseni orman olan Guyana. Yaklaşık 16 milyon hektar ormanlık alana sahip bir ülkeden söz ediyoruz. Şimdi bu ülkenin, ormanı korumayan bir orman ve çevre bakanı olsa ve gezegen değil Guyana'nın ekonomisi önemlidir dese, ona ne diyebiliriz!
Tam bu noktada şu soru aklımıza gelecektir: Sahi, ormanlar kimindir?
    
'Ahmaklar çağı'

Brezilya topraklarının ise yüzde 57'si orman; koca bir ülke olduğu için bu alanın büyüklüğü de 478 milyon hektar ediyor. Lakin Brezilya, gezegendeki en yüksek ormansızlaşma oranına da sahip. Brezilya dünya karbon emisyonu üretiminde sırf bu yüzden dördüncü sırada. Endonezya, Meksika, Papua Yeni Gine ve Peru, ormansızlaşma yüzünden yüksek miktarda karbon emisyonu meydana getiren diğer önemli orman ülkeleri.
Özellikle bu ülkeler ormanlarını korursa gezegenimizin ısınmasını durdurmada önemli bir mesafe alınmış olacak. Böylece dünya doğasını, biyolojik çeşitliliğini ve milyarlarca insanın yaşamını olumsuz yönde tehdit eden küresel iklim değişikliğinin önüne geçilme ihtimali artacak.
Gezegenin ısısını dengede tutan ormanlar aynı zamanda muazzam bir biyoloji çeşitlilik kaynağı. Yağmur ormanlarının, insanı daha sağlıklı yaşatmak için keşfedilmeyi bekleyen binlerce sırrı barındırdığı bir başka can verici gerçek.
Yani biraz geç de olsa, yağmur ormanları başta olmak üzere dünya ormanlarını korumanın, gezegenimizi felakete sürükleyen ve çağımızı da "Ahmaklar Çağı" haline getiren küresel ısınmaya karşı en etkili ve en kısa çözüm yolu olduğu anlaşılmış durumda.
Şimdi artık biz rahatlıkla üçüncü köprüyü yapıp İstanbul'un son ormanlarını da beton yığınları haline dönüştürebiliriz! Nasılsa diğerleri gezegenimizi koruyor!
Oysa bütün ormanlar gezegene aittir. Bırakın bir ülkenin başbakanına, orman bakanına, şu veya bu yetkilisine, bir orman o ülkeye bile ait değildir. İkizdere ya da Amazon, Tarsus Çayı ya da Kongo Nehri, aynı gezegenin damarlarıdır.
Şimdi derhal yapalım Üçüncü Boğaz Köprüsü'nü! Çağın adı bulundu, köprünün adını bulmakta zorluk çekmeyiz.
    
Yeni bir isim gerek

Her yıl dünyada 130 bin kilometrekarelik yağmur ormanı yok ediliyor. İngiltere büyüklüğü ediyor. Gezegendeki canlı çeşitliliğinin yarısı da bu ormanlarda yaşıyor.
Ormansızlaşma durdurulursa, üç yüz milyar ton karbon emisyonu, önümüzdeki 40 yıl içerisinde azaltılmış olacak. Yaşayacağımız bu süre içerisinde dünya, "Ahmaklar Çağı" ismini ya büsbütün hak etmiş olacak veya yorgun bir gülümsemeyle kendine yeni bir isim bulacak.
Yalnızca bir ormanı örnek verelim. Uluslararası doğa koruma sivil kuruluşu Conservation International'ın hesaplamalarına göre, Madagaskar'daki Makira Ormanı, atmosfere salınan 8 milyon tonluk karbon dioksiti emiyor. Bu da tam 145 bin otomobilin on yılda meydana getirdiği karbon emisyonuna eşit.
Gezegeni kurtarma çabasının içinde kendimizi nereye koyuyoruz? Biz içinde yaşadığımız gezegenin bu ortak mücadelesinde neredeyiz? Ne yapıyoruz? Yangını mı söndürüyoruz, benzin mi döküyoruz? Bizim topraklarımızdaki "onların" ormanlarını yok edip, daha fazla otomobil için daha fazla yollar ve köprüler yapmayı tasarlıyoruz. Gezegeni ve İstanbul'u yaşanmaz kılmak için sahip olduğumuz hırs, eşsiz!

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlar-kurtulursa-gezegen-kurtulacak_73201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!