Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Örnek Projeli Fen Lisesinin Çatısı Durduk Yerde Çöktü

İnşaat projesi ödülü alan Süleyman Demirel Fen Lisesi’nin çatı kısmı öğrencilerin gözü önünde çöktü. Olayın şokunu üzerlerinden atamayan öğren

Zaman
Örnek Projeli Fen Lisesinin Çatısı Durduk Yerde Çöktü

b>İnşaat projesi ödülü alan Süleyman Demirel Fen Lisesi’nin çatı kısmı öğrencilerin gözü önünde çöktü.
Olayın şokunu üzerlerinden atamayan öğrenciler, “Ya Bingöl’deki gibi deprem olsaydı ne yapacaktık?” diye sordu.

Bingöl depreminde yatılı okulun 84 öğrenciye mezar olmasının ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı, okulların depreme dayanıklı olup olmadığını test etmeye başladı. Ancak dün Afyon’da bir okulun çatısının durduk yerde çökmesi durumun vahametini gözler önüne serdi. 200’den fazla öğrencinin yatılı öğrenim gördüğü Süleyman Demirel Fen Lisesi’nin projesinin Bayındırlık Bakanlığı tarafından çizildiği öğrenildi. Bayındırlık İl Müdürlüğü yetkilileri, projenin yarışma ödüllü olduğunu da kaydetti.

Sabah saat 09.30’da çamaşırhane olarak kullanılan binanın bir bölümü çöktü. Bu sırada bahçede dolaşan öğrenciler, çatının saçak kısmının harabeye dönmesine tanık oldu. 1997’de yapılan binanın kiremit ve beton yığınlarının hızla yere düşmesi sırasında çamaşırhanede ve saçak altlarında kimsenin bulunmaması can kaybını önledi. Binanın durduk yerde hasar görmesi ise, “Deprem olsaydı ne olurdu?” sorusunu akla getirdi. “Bingöl’deki öğrencilerin akıbetine uğramak istemiyoruz.” diyen öğrenciler, okul müdürüne giderek derslere girmek istemediklerini belirtti. Okul Müdürü Musa Dinçgez ise öğrencileri sakinleştirerek sınıflarına gönderdi.

Okulu yapan AKER İnşaat’ın yetkilisi Ferit Özer, binada projelendirme hatası olduğunu öne sürdü. Özer, projedeki hataların düzeltilmesini istediklerini, ancak proje müellifinin izin vermemesi sonucu binaya bir çivi bile çakamadıklarını söyledi.

Afyon Bayındırlık İl Müdürlüğü yetkilileri ise, binada proje ve yapım hatası bulunduğunu savunuyor. Projelendirmede gizli oluk sistemi olmadığı halde binada gizli oluk sistemi yapıldığını belirten yetkililer, bunun Afyon şartlarına uygun olmadığını ve olukların çöktüğünü bildirdi. Binanın sulu bir arazi üzerinde yapıldığını hatırlatan yetkililer, tabanda su yalıtımı yapılması gerekirken, çok pahalı bir sistem olduğu için bunun yapılmadığını, çatı ve taban kısmından sürekli su alan binanın ileride sıkıntı doğurabileceğini kaydetti.

Yetkililer, okul bina projesinin de yarışma ödüllü bir proje olduğunu hatırlattı. Bina projesinin Bayındırlık Bakanlığı tarafından yapıldığını hatırlatan yetkililer, binanın statik ve beton dayanımında hata olup olmadığının ölçümler sonucu ortaya çıkacağını kaydettiler.

1992 yılında ihale edilen okul binası inşaatı, 1997 yılına kadar devam etti. Bu tarihten sonra ödenek yetersizliğinden dolayı müteahhidin ilişiği kesildi. 1998’de tekrar ikmal ihalesi yapıldı. Bu ihaleyi AKER İnşaat aldı. Okulun derslikleri, kapalı spor salonları tamamlanırken yüzme havuzu ise henüz tamamlanamadı.

Okulun öğrencileri binanın bir bölümünün çökmesi ile deprem olduğunu zannederek büyük tedirginlik yaşadı. Çökmenin ardından olayı protesto eden öğrenciler, derslere ve yatakhanelere girmek istemedi. Öğrenciler, “Çamaşır yıkama binası yıkılıyorsa, diğer yerlerin de muhtemel depremde yıkılmayacağını kimse söyleyemez. Bingöl’deki öğrencilerin akıbetine uğramak istemiyoruz.” şeklinde tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde Afyon Maliye Sarayı çalışanları da binalarının depreme dayanıksız olduğunu ve sallandığını ileri sürerek durumu protesto etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ornek-projeli-fen-lisesinin-catisi-durduk-yerde-coktu_4375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!