Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Orta Gelir Grubu için Prestijli Konut Yapacağız'

İnşaat şirketlerinin 'üst gelir grubuna yönelik projelerin prestijli olduğu' yanılgısına düştüğünü söyleyen Yapı Kredi Koray GYO Genel Müdürü Yücel Ersöz, "Önemli olan finansal getiridir" dedi.

Milliyet Emlak/Esra ÖZSÜMERimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\sektorel\tn_51149.jpg"align="right" hspace=5 vspace=5>Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), yeni genel müdürü Yücel Ersöz'le yeni bir döneme giriyor. Şirket, önümüzdeki dönemde orta gelir grubuna konut yapacak, kiralamak için mülk edinecek ve kentsel dönüşüm projeleri geliştirecek.

Konut üreticilerinin şimdiye kadar orta gelir grubunu gözardı ettiğini söyleyen Yücel Ersöz, "2007'nin ikinci çeyreğinde orta ve alt gelir gurubu modeller için arayışa gireceğiz" dedi. Şu an satışta olan her 100 projeden 80 - 90'ının orta gelir grubuna hitap etmediğini belirten Ersöz, şunları söyledi:

"Bunun nedeni bence arsa sahiplerinin son gelişmelerden etkilenerek çok yüksek fiyatlar istiyor olması. Otomatik olarak tüm arsa geliştirici firmalar lüks projelere yönelmeye başlıyor. Bir de bütün gayrimenkul firmalarının üst gelir grubuna proje üretmenin prestijli bir şey olduğu yönünde ön yargıları var. Ama rakamlar her zaman öyle olmayabilir. Mesela sizin hangi tip proje yaptığınız yabancı firmaların umurunda bile değil. Bizim için de önemli olan prestijli olup olmaması değil, finansal getirisidir."

Yücel Ersöz Milliyet'in sorularını yanıtladı:
Orta gelir grubu için düşündüğünüz projeler hangi büyüklükte ve nerelerde olacak?
Bunlar büyük ihtimalle büyük çaplı projeler olacak. Belli yerlerde hala iyi fiyatlarla arsalar var. İstanbul dışında da bu tür projeler düşünüyoruz. Bursa, Kayseri, Gaziantep, İzmir olabilir. Buralarda aktif olarak arsa bakıyoruz. Ankara da olabilir.

Bu projeler için nasıl bir finansal model oluşturacaksınız?
Ünlü gayrimenkul uzmanı Samuel Zell'in İstanbul'a geldiğinde verdiği örnek çok ilginçti. Meksika'da sadece düşük gelir gurubuna konut üreten bir firma, bir dünya devi olmuş durumda. Meksika'daki o firmayı finanse eden kurum, Amerika'daki başka bir firma. Dolayısıyla yurtışındaki fonlara, yatırımcılara 'Gelin ortaklık kuralım, finansmanı siz sağlayın, biz arsa geliştirmeden, satış pazarlamaya kadar her türlü işi halledeceğiz. Biz küçük ortak olalım, siz büyük ortak olun' diyebiliriz.

SPK'dan sitem
Gayrimenkul yapıp, ya da alıp kiralamak, aslında GYO'ların faaliyet ana alanları içinde. Ama Türkiye'de buna rastlayamıyoruz. Sizce bu işe giren ilk GYO hangisi olacak?
Emin olun ilklerden biri biz olacağız. GYO'lar şimdiye kadar hep yap - satçı olarak çalıştı Türkiye'de. Ama yurt dışında portföylerinde sadece kiralamak üzere edinilmiş gayrimenkulleri olan firmalar var. Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) ile bir kaç ay önce konuştuğumuzda bize 'Biz GYO'ları tasarlarken bu şekilde olacağını düşünmemiştik. Siz müteahhitlik firması gibi çalışıyorsunuz' dediler. Çok da haklılar.

Portföyünüzde kiralık konut da olacak mı?
Konut olarak da satın alıp kiralama yoluna gitmeyi düşünüyoruz. Yapıp kiralama da olabilir. Orada sadece belli bir tip değil, çeşitleme yoluna gideceğiz. Örneğin Tarlabaşı Caddesi'de B, C, D grubuna hitap eden mülkler de olmalı, Akatlar'da son derece lüks konutlar da olmalı. Ayrca Akdeniz tarafında turistik tesisler de olabilir.

Böyle bir kurumun kiraladığı konutta oturmak tüketiciye ne gibi avantajlar getirir?
Birtakım şeylerin düzenli ve kurallı olması avantajını getirir. Örneğin evlerin bakım onarım ve tadilat gibi işlemleri tek bir elden halledilebilir. Güvenlik ve belli bir kalite standardının olması da avantajdır. Bu tür kiralamalarda ev sahibi ile sürtüşmeler olmaz. Baştan her iki taraf da yılbaşında ne kadar zam olacağını bilir.

'Dönüşüm projeleri yapacağız'
Dönüşüm Alanları Yasa Tasarısı kanunlaştığında, kentsel dönüşüm projelerinin içinde bulunmayı düşünüyor musunuz?
Kentsel dönüşüm projelerinin içinde mutlaka olmayı düşünüyoruz. Ama bölgeyi daha netleştirmedik. Bir danışmanlık firması ile İstanbul'u tarıyoruz, semt olarak önceliklermizi belirleyip sonra harekete geçeceğiz. Pazar araştırması yapıyoruz şu anda.

Sizce tasarı bu yıl yasallaşır mı?

Bu yıl tasarının yasallaşmasını beklemiyorum. Çünkü bu sene seçimler var, ona gelene kadar çok şey var. Mesela mortgage'ın eylülde çıkmasını bekliyorum. Bu yıl seçimin olması süreci etkileyebilir. Çünkü hükümet kendini icraatıyla anlatmak isteyecektir. Bu da herkesin kalbine, gönlüne yakın bir konu. 'Bakın halkımızı ev sahibi olması için tüm olanakları seferber ettik' demek isteyeceklerdir diye düşünüyorum. Onun için eylül dedim.

750 konutluk yeni proje
2007'de satışa sunacağınız projelerinizden bahseder misiniz?

2007'nin ilk ya da ikinci çeyreğinde Bahçeşehir'de 750 konutluk bir projeye başlayacağız. Ama cumhurbaşkanlığı seçimi gibi nedenlerle ekonomide bir belirsizlik var. Duruma göre erteleyebiliriz. Bahçeşehir'deki mevcut projelerin çoğu gibi orta gelir grubuna hitap etmeyi planlıyoruz. Fakat orada mimari açıdan bir fark yaratmak istiyoruz. Bir tane de Ankara - Çankaya'da var. Onun lansmanı ilk çeyreğin içinde yapılacak. Küçük ama son derece prestijli, 62 konutluk, üst gelir grubuna hitap eden bir proje olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orta-gelir-grubu-icin-prestijli-konut-yapacagiz_51149.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!