Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ortur İnşaat'tan Biga'da 408 Konutluk Proje

Ekonomideki dalgalanmalardan sonra birçok yerde yatırımlar askıya alınırken, Çanakkale’nin Biga ilçesi yeni cazibe merkezi oldu. Çok sayıda sanayi kuruluşu bulunan Biga’da konut yatırımları da sürüyor.

Referans Gazetesi
1


konomideki dalgalanmalardan sonra birçok yerde yatırımlar askıya alınırken, Çanakkale’nin Biga ilçesi yeni cazibe merkezi oldu. Çok sayıda sanayi kuruluşu bulunan Biga’da konut yatırımları da sürüyor. Fiyat artışları nedeniyle tüm Türkiye’de inşaatların durduğu bir dönemde Ortur İnşaat Biga’da 408 konutun yapımına başladı.

Türkiye’de konut talebinin devam edeceğini belirten Ortur İnşaat Başkanı Sedat Ürün, “Finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma nedeniyle belli bir süre için taleplerde daralma oldu ama, yakın zamanda yeniden talepler başlayacaktır. Çünkü Türkiye’de büyük bir konut açığı var. Bu nedenle uzun vadede hep canlılığını koruyacaktır. Biz de bunu düşünerek bu yatırıma başladık” dedi.

Proje İTÜ’den onaylı
Ortur İnşaat, Biga da "Yenişehir" adını verdiği projeyle üç etapta toplam 34 bloktan oluşan 408 konut yapacak. Önceki gün temeli atılan ilk etabın 6 ay içinde tamamlanması planlanıyor. Deprem riski de göz önünde bulundurularak, güçlendirilmiş sistemle yapılacak olan konutların tamamının 18 ayda tamamlanarak, sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. Projenin, yapılacak olan ticaret merkezi ile birlikte toplam 20 milyon dolara malolması öngörülüyor.

85, 105 ve 125 metrekare arasında değişen daire seçeneklerinin yer aldığı Yenişehir’de projeler İstanbul Teknik Üniversitesi’nden onaylı. İnşaatta "prekast asmolen döşeme" denilen ve üretimi hızlandırırken, depreme karşı güvenliği artıran yeni bir teknoloji kullanılıyor. Yenişehir’de olimpik boyutlarda bir yüzme havuzu, spor alanları, doğal dere boyunda yürüyüş parkuru, orman içinde piknik alanları ve bir ilköğretim okulu ile cami de yer alıyor. Konut fiyatları ise büyüklüğüne göre 65-85 bin YTL arasında değişiyor.

İnşaat rant kapısı olarak görülüyor
Türkiye’de konut ihtiyacının fazla olması nedeniyle gerek inşaat şirketlerinin, gerekse malzeme üreticilerinin bu sektörü rant kapısı olarak gördüğüne dikkat çeken Sedat Ürün, o nedenle konut fiyatlarının da sistemli olarak yükseltildiğini vurguladı. Ürün şunları söyledi: “Gerek birikmiş konut stoku, gerekse her yıl doğan ihtiyaçlar ve yenilenmesi gerekenlerle birlikte Türkiye’nin şu anda 4-5 milyon konuta ihtiyacı var. Bu potansiyel piyasayı hep canlı tutacaktır. Dolayısıyla rant kapısı olarak görülmektedir. Genellikle fiyatlar suni olarak yükseltilerek 10 misline kadar artırılabilmektedir. Eğer gerçek maliyetlere göre satış yapılacak olursa kısa sürede konut açığı kapatılmış olur.”

Ortur Ltd. değişik ortaklıklarla farklı alanlarda faaliyet gösteriyor. 1984 yılında ilkokul inşaatı yaparak işe başlayan Sedat Ürün, inşaatın yanı sıra, madencilik, feribot işletmeciliği yapıyor, beton santralı, LPG ve akaryakıt tankı imal ediyor. Grubun ayrıca 5 benzin istasyonu ve Assos'ta 2 oteli bulunuyor. Toplam 7 milyon dolarlık yatırımı olan Ortur Grubu, 25 milyon dolarlık ciroya sahip. Firma, 2007’e Çanakkale ve Lapseki de de konut inşaatına başlamayı planlıyor. Ayrıca yine önümüzdeki yıl kireç fabrikasını da faaliyete geçirecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ortur-insaattan-bigada-408-konutluk-proje_47262.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Başkalarını dolandırarak bu kadar işi herkes yapar. Gazetelere dergilere reklam vereceğine birikmiş borçlarını ödemeli YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!