Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Osmanlı Ruhuna Yatırım

İstanbul, tıpkı Paris, Roma, Prag, Berlin gibi milyonlarca turisti çekecek bir kent olacak. Sokaklar Osmanlı dönemindeki eski yapısına kavuştur

Akşamb>İstanbul, tıpkı Paris, Roma, Prag, Berlin gibi milyonlarca turisti çekecek bir kent olacak. Sokaklar Osmanlı dönemindeki eski yapısına kavuşturulacak. Süleymaniye, Zeyrek, Fener, Balat, Haliç, Beyoğlu, Galata Kulesi, Tophane yeni yatırım alanlarına dünüştürülecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda turizm alanında büyük bir hamle başlatıyor. 2010 yılında Türkiye'ye gelen turist sayısını 30 milyona, turizm gelirini 30 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen proje kapsamında İstanbul'un da binlerce yıllık tarihi dokusunun yeniden canlandırılması ve bu kentimize 10 milyon turistin çekilmesi amaçlanıyor.

Bu çerçevede İstanbul, bir 'Osmanlı' kentine dönüştürülecek. Topkapı Sarayı'nı içine alan tarihi mirasın bulunduğu yarımada Refahyol Hükümeti döneminde hazırlanan 'Osmanlı Kenti' projesine benzer bir proje ile baştan aşağı elden geçirilecek. Sokaklar Osmanlı dönemindeki eski yapısına kavuşturulacak. Süleymaniye, Zeyrek, Fener, Balat, Haliç, Beyoğlu, Galata Kulesi, Tophane yeniden düzenlenecek.

300 milyon dolarla yola çıkıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki pazar günü startını verdiği ikinci büyük turizm hamlesi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Döner Sermaye İşletmeleri'nden (DÖSİM) 50 milyon dolarlık kaynak temin edildi. Hükümet, buna ilaveten Kültür ve Turizm Bakanlığı'na diğer harcama kalemlerinde kesinti yaparak 100 trilyon liralık bir ek kaynak daha tahsis etti. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İl Özel İdareleri'nden gelen kaynaklarla birlikte 300 milyon dolarlık para, ilk etapta kültürel mirasın korunması için harcanacak. Vergi kanunuda değişiklik yapılarak özel şirket ve şahısların kültürel mirasın korunması amacıyla hazırlanan projelere katkı niteliğindeki harcamalarını bilançolarına gider olarak kaydetmesine olanak sağlanacak. Eskiden şirketler bu yöndeki harcamalarının sadece yüzde beşini blançolarına gider olarak kaydedebiliyordu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Paris, Roma, Prag, Berlin, Londra, Moskova gibi kentleri ziyaret eden turist sayılarının Türkiye'ye gelen turist sayısının 10-15 katına çıkması sebebiyle ikinci turizm hamlesi kapsamında İstanbul'a ayrı bir önem veriyor. Halen yılda 1 milyon turistin geldiği İstanbul'a 2010 yılında en az 10 milyon turisti çekmenin hesapları yapılıyor. Bu çerçevede Refahyol Hükümeti döneminin Kültür Bakanı İsmail Kahraman tarafından hazırlanan ancak, bir türlü uygulamaya geçilemeyen 'İstanbul'da bir Osmanlı kenti' kurulmasına ilişkin proje hayata geçirilecek. İstanbul'da bir de Türk Mutfağı Ensitütüsü kurulacak.

Müze gibi bir kent olacak

İstanbul'da bir Osmanlı kenti kurulmasına ilişkin proje kapsamında tarihi İstanbul yarımadası yeniden ele alınarak bir müze kente dönüştürülecek. Süleymaniye, Zeyrek, Fener, Balat, Haliç çevresi ile Beyoğlu yeniden ele alınacak. Anıtsal mimari eserler restore edilerek projede bir bütünlük oluşturulacak. Bu bölgedeki sokaklar tarihi dokuya uygun bir şekilde yeniden yapılacak. Tarihi İstanbul yarımadasındaki rekreaasyon projesi kapsamında Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi 2004 yılında tamamlanacak. Feshane Binası tarihi ve kültürel kimliğine uygun olarak; müze, daimi ve geçici kültür merkezlerine dönüştürülecek. Galata Kulesi ve etrafı tarihi geçmişine uygun yeniden restore edilecek.

--------------------------------------------------------------------------------

İşte yeni yatırım alanları

Eski Silahtar Santral Binası müzeye dönüştürülecek. Camialtı Tersanesi, Perşembe, Salı Pazarları bu çerçeveden yeniden elden geçirilerecek. Salı Pazarı'ndaki Denizcilik İşletmeleri ve Gümrük Müsteşarlığı'nca kullanılan binalar, antrepolar yeni bir proje ile dünya çapında bir kültür ve turizm merkezi olacak. Galata Limanı'ndaki gümrük ve ve liman hizmetleri çağdaş bir yapıya kavuşturulacak. 250 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştirilecek Galata Limanı Projesi'nin yapımına bu yıl başlanacak. Tophane'de bir ucu denize açılacak şekilde İstarnbul'un en büyük meydanı yapılacak. Kilyos Çevre Kurtarma Projesi kapsamında, yeni bir yat limanı, golf alanı, günübirlik tesisler, spor alanları, eğlence ve kültür konaklama merkezleri ile bölge zenginleştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanli-ruhuna-yatirim_8685.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!