Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oto Lastikleriyle Depreme Karşı Yapı Güçlendiriliyor

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Mekaniği Laboratuvarı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türer, 2004’ün ocak ayından itibaren yaptıkları labora

Hürriyet
Oto Lastikleriyle Depreme Karşı Yapı Güçlendiriliyor

b>ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Mekaniği Laboratuvarı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türer, 2004’ün ocak ayından itibaren yaptıkları laboratuvar ve arazi uygulama çalışmalarının olumlu sonuç verdiğini ve kamuya duyurulma aşamasına geldiğini söyledi.

Kullanılmış oto lastikleriyle yığma binanın güçlendirilmesini Antakya’nın Odabaşı Belediyesi’ndeki tek katlı bir kütüphanede başarıyla uyguladıklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Türer, ‘40 lastik kullandık. Duvarların zayıf yönlerinde 10-15 kat, bina ise toplamda 2 kat güçlendi’ dedi. Bu teknikle 100 metrekarelik bir yapı, 100 milyon liralık, yeni parayla 100 YTL’lik masrafla depreme dayanıklı hale getiriliyor.

Türer’in ‘Yığma Yapıların Sismik Performansının Artırılması’ adını taşıyan bu projesi, 2003 Aralık ayında Dünya Bankası’na gönderilen 3 bin proje içinden ‘desteklenmesi gereken 40 çalışma’ arasına girmeyi başardı. Aldığı 129 bin dolar ödülle laboratuvar çalışmalarını ODTÜ’de sürdüren Türer, şunları söyledi:

‘Projemiz, TÜBİTAK tarafındanda destekleniyor. 9 kişiden olaşan araştırma ekibimizle çalışmalarımızı yığma yapıların oto lastikleriyle güçlendirilmesine verdik. Deprem mühendisliği ile ilgili araştırmalar çoğunlukla betonarme binalar üzerine yoğunlaşmış durumda. Yığma yapıların deprem güçlendirme çalışmaları bugünkü haliyle masraflı ve karmaşık. Beton karılması, demir bağlanması, kalıplama işleri üstün kabiliyet gerektiriyor. Kullanılmış atık oto lastiklerinde bulunan çelik hasır, bir deprem güçlendirme malzemesi ve ulaştırma masrafları hariç bedava.’

Kullanılmış araba lastikleri, yığma yapıları depreme karşı toplam 2 kat, duvarlarını ise 10 kat güçlendiriyor. Oto lastiklerinin inşaat sektörüne sokulmasıyla hem binalar güçlenecek, çevre kirliliği yaratan atık lastikler değerlendirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oto-lastikleriyle-depreme-karsi-yapi-guclendiriliyor_22459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!