Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Otoyollar da Satılıyor

Otoyol ve Köprüler de Özelleştirilecek

Özelleştirme Yüksek Kurulu, otoyol ve köprüleri özelleştirme kapsamına alarak, mali ve hukuki açıdan hazırlık işlemine tabi tutulmasına karar verdi

Hürriyet
Otoyol ve Köprüler de Özelleştirilecek

b>Özelleştirme Yüksek Kurulu, otoyol ve köprüleri özelleştirme kapsamına alarak, mali ve hukuki açıdan hazırlık işlemine tabi tutulmasına karar verdi. Hazırlık işlemlerinin 3 ay içinde tamamlanması da kararlaştırıldı.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun konuya ilişkin kararı, bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.

Buna göre, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün varlıklarından Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus-Adana-Gaziantep,Toprakkale-İskenderun, İzmir-Çeşme ve İzmir-Aydın otoyollarının işletmeye açık olan kesimleri, özelleştirme kapsamına alındı.

Ayrıca, otoyollarla beraber özelleştirme kapsamına alınan, İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri de mali ve hukuki açıdan özelleştirmeye hazırlanacak.

Otoyol ve köprülerin hazırlık işlemleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile işbirliği içinde yürütülecek ve hazırlık işlemleri 3 ay içinde tamamlanacak.

SIRA KÖŞK VE YALILARDA

Maliye Bakanlığı, büyük bölümü İstanbul'da bulunan tarihi köşk ve yalılar ile sarayları, işletme hakkı devri yoluyla özelleştirmeye hazırlanıyor.

Yerli ve yabancı işletmeciler, İstanbul'daki Sait Halim Paşa Yalısı ile Vahdettin Köşkünün de aralarında olduğu bazı yalı ve köşklere talip oldu. Yerli ve yabancı yatırımcılar, köşk ve yalı niteliğindeki tarihi binaların kendilerine satılmasını, bu mümkün değilse irtifak hakkı tesisi ile işletme haklarının devredilmesini istedi.

İşletmeciler, bu tür tarihi yerleri restore ederek, işletmeleri durumunda ekonomiye de katkı sağlanacağını belirttiler.

Aynı şekilde bazı saraylar için de, Maliye'ye benzer tekliflerde bulunuldu.

Maliye Bakanlığı da, gelen teklifler üzerine bir bölümü kendi bünyelerinde bulunan, bir bölümü ise Kültür Bakanlığı ve TBMM'ye tahsisli olan saray, köşk ve yalılar için envanter çalışması yapma kararı aldı. Bu çerçevede, söz konusu tarihi yerler ile bunların bugünkü konumlarına ilişkin bir araştırma başlatıldı.

KÜLTÜR MERKEZİ YA DA TURİSTİK İŞLETME OLACAKLAR

Maliye Bakanlığı'ndan bir üst düzey yetkili, Türkiye'nin kültür varlıkları arasında yer alan köşk, saray ve yalıların bir bölümünün bakımsızlık sonucu yıkılmaya yüz tuttuğunu, ortaya konan projede bunların kültür dokuları bozulmadan restorasyonu ile ekonomiye kazandırılmasının amaçlandığını söyledi.

Yerli ve yabancı yatırımcıların buraları turizme açmak istediklerini kaydeden Maliye yetkilisi, ''örneğin Sait Halim Paşa Yalısı, uluslararası bir kültür merkezi olarak işletilmek isteniyor. Diğer bazı köşk ve yalıların restoran ya da diğer şekillerde turistik birer işletme niteliğinde, ancak asıl özelliklerini korunarak işletilmesi düşünülüyor'' dedi.

Bu gibi tarihi eser niteliğindeki yerlerin mevcut düzenlemeler ile satışının mümkün olmadığına dikkati çeken Maliye yetkilisi, ancak buraların işletme hakkının 49 yıla kadar, irtifak hakkı tesisi ile yerli ve yabancılara devredilebileceğini vurguladı.

Aynı yetkili, irtifak hakkının yanı sıra hasılat ortaklığı ile de devlete ilave bir gelir yaratılabileceğini ifade etti.

Tarihi yerlerin bir bölümünün bu şekilde işletmeye açılmasının düşünüldüğünü kaydeden bir başka Maliye yetkilisi de, ''Yapacağımız çalışma sonucunda hangi eserler bu şekilde değerlendirilebilir bakacağız. Şu da unutulmasın, bu tür tarihi yerlerdeki restorasyon çalışmaları sırasında kültür dokusunun bozulmasına kesinlikle izin verilmeyecek'' diye konuştu.

TBMM LOJMANLARININ SATIŞI BÜTÇEYE GİRDİ

Bu arada Maliye Bakanlığı, TBMM lojmanlarının satışı için 2003 yılı Bütçe Kanun Tasarısına özel bir hüküm koyuyor.

Lojmanların satışına ilişkin olarak yürütülen çalışmalarda, söz konusu alanın daha iyi değerlendirilmesi amacıyla, burada imar değişikliğine gidilmesi üzerinde duruldu.

Bütçeye konulması kararlaştırılan madde ile de, yeni imar planları sırasında Çankaya Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesinin çıkarabileceği herhangi bir zorluğa karşı önlem olarak, bu konudaki imar yetkisinin gerekirse Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca kullanılması hükme bağlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otoyol-ve-kopruler-de-ozellestirilecek_3455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!