Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Otoyollar da Satılıyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İzmir-Çeşme, İzmir-Aydın, Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus-Adana-Gaziantep

Yeni Asır
Otoyollar da Satılıyor

evlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İzmir-Çeşme, İzmir-Aydın, Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus-Adana-Gaziantep ve Toprakkale-İskenderun Otoyolları'nın da özelleştirme kapsamına alındığını açıkladı.

Şener, düzenlediği toplantıda, özelleştirme programının şu ana kadar ilan edilen şekilde aksamadan yürüdüğünü belirtti ve slaytlarla ilk 3 aylık özelleştirme uygulamalarını anlattı. Programa uygun olarak öncelikle ihaleleri yapılan ve özel sektöre devir için Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı bekleyen kuruluşları sıralayan Şener, bunların, Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait Çeşme, Dikili, Kuşadası ve Trabzon limanları ile SEKA'ya ait Afyon, Kastamonu, Balıkesir ve Çaycuma işletmeleri olduğunu kaydetti.

Onay bekliyor
Türkiye Zirai Donatım A.Ş.'nin Adapazarı İşletmesi ile TAKSAN A.Ş.'nin de ihalelerinin tamamlandığını ve onay aşamasında bulunduğunu ifade eden Şener, İGSAŞ ile SEKA Akdeniz İşletmesi'nin de ihalelerinin sonuçlanmak üzere olduğunu bildirdi. Şener, Gerkonsan ve SEKA Aksu İşletmesi'ne ise yeterli teklif gelmediğini belirtti.
Petkim için son teklif verme tarihinin 2 Nisan 2003 olduğunu hatırlatan Şener, Petkim'in özelleştirme programında yer alan en önemli ihalelerden biri olduğunu ve sözleşme alan yatırımcılar itibariyle bu ihaleye çok büyük ilgi gösterildiğini bildirdi.
Şener; Eti Gümüş, Eti Krom ve Eti Elektrometalurji için de 30 Nisan'ın son teklif verme tarihi olduğunu kaydederek, Eti Gümüş ve Eti Elektrometalurji'nin öngörülenden 1 ay önce ihaleye çıkarıldığını, Eti Krom'da ise daha önce ilan tarihi verilmemesine rağmen piyasa koşullarının elverişli olması nedeniyle ilana çıkıldığını söyledi.
Öte yandan Şener, bazı gayrimenkul ve varlık satışları için ilgili kuruluşlara yetki devri yaptıklarını hatırlatarak, bu kuruluşların programa uygun olarak ihalelere çıkmaya devam ettiklerini belirtti ve ''Dolayısıyla özelleştirme programı ilan ettiğimizden hızlı yürüyor'' dedi.
Şener, Nisan ayı içinde ihaleye çıkılması planlanan kuruluşların hazırlık çalışmalarının tamamlandığını ve ilana hazır hale geldiklerini anlattı. Gelişme ve değerlendirmelere göre kapsamdaki kuruluşların izlendiğini kaydeden Şener, bu kapsamda Eti Krom'da ilana çıkıldığını,
Bursagaz ve Esgaz'da Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun gerekli düzenlemeleri yapmasını takiben ihaleye çıkılacağını açıkladı.Türkiye Şeker Fabrikaları'nın özelleştirme kapsamına alındığını kaydeden Şener, programa alınması için ise ÖYK kararının imzaya açıldığını bildirdi.

Köprüler
24 Şubat 2003 itibariyle otoyol ve köprülerin özelleştirme kapsamına alındığını hatırlatan Şener, ana hatlar itibariyle bunları şöyle sıraladı: ''Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu, Pozantı-Tarsu-Mersin Otoyolu, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu, Toprakkale-İskenderun Otoylu, İzmir-Çeşme Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu, Boğaziçi ve Fatih Sultanmehmet Köprüsü.''
Şener, özelleştirme kapsamına alınacak kuruluşlardan İMKB, İstanbul Altın Borsası ve Milli Piyango gibi kuruluşlarda yasal düzenleme çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ''SPK ve ilgili kuruluşların görüşleri alındı. Bu konuyla ilgili yasa taslağı Bakanlar Kurulu'na sunulacak'' diye konuştu.
MP ile ilgili yasa tasarının hazırlandığını, Halk Bankası ile ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydeden Şener, enerji üretim ve dağıtım tesislerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca Nisan sonuna kadar yeniden gruplandırma yapılacağını ve Mayıs ortasında özelleştirme kapsamına alınacağını ifade etti.

Türk Telekom
Türk Telekom ve Vakıfbank ile ilgili çalışmaların sürdüğünü anlatan Şener, Telekom'da Ulaştırma Bakanlığı'nın buna ilişkin düzenlemeleri bu hafta Bakanlar Kurulu'na sunabileceğini bildirdi. Şener, böylece 1. çeyrekteki tüm kuruluşların ihalesinin tamamlandığını, önümüzdeki süreç içinde diğer kuruluşlarda da ilan edilen tarihte ya da daha önce ihaleye çıkılabileceğini belirtti.
Daha önce Haziran'da ihaleye çıkılacağı açıklanan Tüpraş ve Tekel'de hazırlıkların tamamlanma noktasına geldiğini açıklayan Şener, bu kuruluşlarda da ilan edilen tarihte ya da daha önce ilana çıkılabileceğini söyledi. Şener, 2003'ün, özelleştirme açısından dönüm noktası olacağını belirterek, ''Özelleştirme İdaresi kendisini de özelleştirecek'' dedi.
Kapsama alınan kuruluşlar için 3 aylık hedefler belirlediklerini, aynı zamanda aylık ara hedeflere de baktıklarını anlatan Şener, ''Ocak 2003'te değerlemeye tabi tutulan 22 kuruluştan 15'i kendilerine verilen hedefleri aşmıştır." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otoyollar-da-satiliyor_3798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!