Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Özel Müzeleri 9 Ayda 450 Bin Kişi Gezdi

İstanbul'da bulunan bazı özel müzeleri, yılın ilk 9 ayında yaklaşık 450 bin kişi ziyaret etti.

Zaman Gazetesi
Özel Müzeleri 9 Ayda 450 Bin Kişi Gezdi

b>Sabancı Müzesi

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi olarak Tarihi Atlı Köşk'te 2002 yılında kapılarını ziyaretçilere açan ve bu yıl 3 büyük sergiye ev sahipliği yapan müzeyi, yılın ilk 9 ayında yaklaşık 280 bin kişi gezdi. Müzede 24 Kasım 2005-26 Mart 2006 tarihleri arasında sergilenen "Picasso İstanbul'da'' sergisini 254 bin kişi gördü. Sergiyi gezen ziyaretçilerin yüzde 58'ini kadınlar oluştururken, toplam ziyaretçilerin yüzde 43'ü çocuk ve gençler oldu.

Müzede 15 Nisan-28 Mayıs 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen Lizbon Calouste Gulbenkian Müzesi'nden "Başyapıtlarla Doğudan Batıya Kitap Sanatı ve Osmanlı Dünyasından Anılar'' sergisini 10 bin 554 kişi gezdi. Yine Sabancı Müzesi'nde 13 Haziran-3 Eylül 2006 tarihleri arasında düzenlenen "Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul'da'' sergisini 77 bine yakın sanatsever ziyaret etti. Bu sergiye en yoğun ilgiyi ise 36-45 yaşları arası orta yaş grubundaki kişiler gösterdi. Sabancı Müzesi'nde 2004-2005 yıllarında gerçekleştirilen diğer önemli sergileri de 150 bine yakın kişi ziyaret etti.

Rahmi M. Koç Müzesi

Haliç kıyısında restore edilerek müze haline getirilip 1994 yılında açılan Lengerhane binası ve restore edilerek 2001 yılında müze haline getirilen Hasköy Tersanesi'nden oluşan Türkiye'nin sanayi ve teknoloji alanındaki ilk ve tek müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi'ni, kurulduğundan bu yana çoğunluğu öğrenci olan gençlerden oluşan yaklaşık bir milyon kişi gezerken, bu yılın ilk 9 ayında da müzenin ziyaretçi sayısı 140 bin kişi oldu.

Sadberk Hanım Müzesi

Türkiye'nin ilk özel müzesi olarak 1980 yılında açılan ve iki ayrı binada hizmet veren Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi'ni, bu yılın ilk 9 ayında 18 bin 545 kişi ziyaret etti. Müzede sanat tarihi bölümünün bulunduğu Azaryan Yalısı'nda çeşitli dönemlere ait sikkelerin yanı sıra İslam sanatı, Osmanlı dönemi kadın kıyafetleri ve kahve ikramı, kına gecesi, lohusa gelenekleri ve sünnet düğünü gelenek ve görenekleri sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozel-muzeleri-9-ayda-450-bin-kisi-gezdi_49158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!