Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Özelleştirmeler Hız Kesmiyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın raporuna göre, Sümerbank’ın bugüne kadar tam 4 bin 763 arsası satıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, bu yıl da en az 13 hidroelektrik santraliyle birçok liman ve doğalgaz üretim santralinin özelleştirileceğini açıkladı.

yapi.com.tr
Özelleştirmeler Hız Kesmiyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Sümerbank’ın binlerce arazisinin satıldığını, bu yıl da birçok santral ile limanın özelleştirileceğini açıkladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 2020 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, 1933 yılında Atatürk’ün Sümerbank adıyla kurulan Sümer Holding’in özelleştirme kapsamına alındığı tarihten bugüne 4 bin 673 arsasının özelleştirildiği belirtildi.

Raporda ‘elektrik sektörü alanına’ ilişkin de çarpıcı bilgilere yer verildi. BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; raporda, özelleştirme kapsam ve programında bulunan kamuya ait toplam 13 hidroelektrik santralı için ihale hazırlık çalışmalarının devam ettiği ifade edildi. 2020 yılında Ahiköy 1 ve Ahiköy 2 Hidroelektrik Santrallarına ilişkin ihale sürecinin tamamlandığı ve 11 milyon TL özelleştirme geliri elde edileceği açıklanan raporda, Gebze Dilovası Doğalgaz Santralı ile İstanbul Esenyurt’taki doğalgaz santralının da özelleştirilmelerine ilişkin hazırlık çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Limanlar da Özelleştirilecek
Raporda, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi’ne ilişkin de şu limanların özelleştirilmesine dair süreçlerin devam ettiği belirtildi:

Güllük Yat Limanı Projesi: Limanın 45 yıllığına işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihale süreci başlatıldı ve nihai pazarlık görüşmeleri 24 Kasım 2020’de gerçekleştirildi. İhale sonucuna ilişkin onay süreci devam ediyor.

Taşucu Limanı: Taşucu Limanı ve Liman Geri Sahasının özelleştirilmesi çalışmaları devam ediyor. Özelleştirme sürecinin 2021 yılı içinde tamamlanması hedefleniyor.

Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı: Limanın özelleştirme sürecinin 2021 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.
Çanakkale Gökçeada Kuzu Limanı: Gökçeada Kuzu Limanı’nın 36 yıl süre ve işletme hakkının verilmesi yöntemi ile özelleştirilmesine yönelik 05 Kasım 2018 tarihinde ihaleye çıkıldı ve ihale iptal edildi. Liman’ın yeniden ihale edilmesine yönelik hazırlık süreci devam ediyor, özelleştirme işlemlerinin 2021 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozellestirmeler-hiz-kesmiyor_184462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!