Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Panama Kanalı'nı Genişletmek için Çalışma Başladı

Atlas'la Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan Panama Kanalı'nın genişletilmesi için düğmeye basıldı. BBC'nin haberine göre, 2014 yılında tamamlanacak 5 milyar dolarlık projeyle, 80 kilometre uzunluğundaki kanalın kapasitesi iki katına çıkarılacak.

Zaman Gazetesi
Panama Kanalı'nı Genişletmek için Çalışma Başladı

tlas'la Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan Panama Kanalı'nın genişletilmesi için düğmeye basıldı. BBC'nin haberine göre, 2014 yılında tamamlanacak 5 milyar dolarlık projeyle, 80 kilometre uzunluğundaki kanalın kapasitesi iki katına çıkarılacak.

Panama Cumhurbaşkanı Martin Torrijos, 'tarihî' olarak nitelediği projenin inşaatını başlatırken yaptığı konuşmada, "Panamalılar 30 yıl sonra bugünü hatırlayacaklar ve ne denli doğru bir karar verdiğimizi görecekler." dedi. Panama halkı, geçen yıl ekim ayında yapılan referandumda tartışmalı projeye onay vermişti.

Törene, bölge ülkesi liderlerinin yanı sıra kanalın Panama'ya geçişine kapı aralayan ve bundan tam 30 yıl önce yapılan anlaşmayı imzalayan dönemin ABD Başkanı Jimmy Carter da katıldı.

ABD'nin, 1914'te inşa edilen kanal üzerindeki söz hakkı Aralık 1999'da sona ermişti. Kanal yapılırken sarı humma ve sıtma salgını sebebiyle 25 bin işçi hayatını kaybetmişti. Kanal zaman içinde birkaç kez genişletilmesine rağmen ihtiyaca cevap vermemeye başladı. Şu anki kapasitesiyle 5 bin konteyner taşıyan gemiler kanaldan geçebiliyor. Oysa yeni nesil yük gemileri 10 bin konteyner taşıyabiliyor. Dar olması sebebiyle gemiler kanaldan geçiş için uzun süre beklemek zorunda. Panama Kanalı'ndan günde yaklaşık 40 yük gemisi geçebiliyor. Bu da dünya deniz taşımacılığının yüzde 4-5'ine denk düşüyor. Hayata geçirilen proje sayesinde, kanaldan büyük gemilerin geçişine izin verecek havuzlar inşa edilecek. Kanalın genişletilmesini isteyen gruplar, aksi halde gemilerin başka rotaları tercih edeceğini söylüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/panama-kanalini-genisletmek-icin-calisma-basladi_56201.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!