Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Patronların Enerji İştahı Kredileri Kanatlandırdı

Enerji sektörü Türk bankalarına da enerji verdi. Küresel krizin yaşandığı geçtiğimiz yıl ve bu yılın ilk yarısında enerji sektörüne yönelik olarak bankaların verdiği krediler oldukça hızlı bir şekilde arttı. Toplam krediler içindeki enerji kredilerinin oranı yüzde 0.6'lardan yüzde 3'lere kadar çıktı. Önde gelen Türk bankaları geçmiş 4- 5 yıl

Sabah Gazetesi
Patronların Enerji İştahı Kredileri Kanatlandırdı

Enerji sektörü Türk bankalarına da enerji verdi. Küresel krizin yaşandığı geçtiğimiz yıl ve bu yılın ilk yarısında enerji sektörüne yönelik olarak bankaların verdiği krediler oldukça hızlı bir şekilde arttı. Toplam krediler içindeki enerji kredilerinin oranı yüzde 0.6'lardan yüzde 3'lere kadar çıktı. Önde gelen Türk bankaları geçmiş 4- 5 yıl içinde özel sektör yatırımlarına yaklaşık 10 milyar dolar tutarında finansman sağladı. Kamu bankalarının da girişiyle birlikte bu katkının daha da artacağı düşünülüyor. Dünyadaki proje finansmanı hacminin yaklaşık yüzde 36'sı enerji kaynaklı. Enerji sektörü, 106 milyar dolar ile 2009'da da toplam hacmin içinde en yüksek payı alan sektör olmaya devam etti. Uluslararası Enerji Ajansı'nın 2009 raporuna göre, dünya enerji talebinin 2030'a kadar toplamda yüzde 40 artması bekleniyor ve bu talep artışını karşılamak için her yıl 1.1 trilyon dolarlık yeni yatırım yapılması gerekiyor.

Lehman'dan sonra işler değişti

İşin bir diğer boyutu da yabancı bankalara karşı Türk bankalarının konumu. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Edin, "İyi projeye sahip ve gerekli özkaynak desteğini sağlayabilecek yatırımcılar uygun şartlarla borçlanabiliyorlar. 2008'de Lehman Brothers'ın batmasıyla başlayan krizin etkisiyle, yabancı bankaların, son yıllarda Türkiye'deki kredi aktivitelerinde önemli ölçüde azalma oldu. Bu nedenle özellikle son üç yılda Türkiye'deki enerji finansmanlarının çoğu, yerli bankalar tarafından sağlandı. Ancak önümüzdeki beş yıllık periyotta, gerek ilave kapasite yatırımlarını gerek elektrik üretim ve dağıtım portföy özelleştirmelerini dikkate aldığımızda, Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkenin yatırım ihtiyaçlarının sadece yerel bankaların kaynaklarıyla karşılanmasının zor olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Garanti'den 3.2 milyar $ kredi

4.000 MW gücündeki enerji projesine toplam 3.2 milyar dolar kredi tahsis eden Garanti Bankası, yenilenebilir enerji projelerini de destekliyor. Banka, toplam 1.750 MW kurulu gücündeki yenilenebilir enerji projesine yaklaşık 1.8 milyar dolar finansman sağlamış durumda. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Edin, "Türkiye'de faaliyette bulunan yaklaşık 1.100 MW kurulu gücündeki rüzgar santrallerinin yaklaşık yarısını Garanti Bankası olarak tek başımıza finanse ettik. Toplamda, önümüzdeki beş yıllık periyotta, Türkiye'nin enerji yatırım ihtiyacının yaklaşık 35-50 milyar dolar civarında olmasını bekliyoruz. Söz konusu yatırımların finansmanı için özellikle enerji özelleştirmelerine ilişkin yerel ve yabancı bankalar olarak önerdiğimiz düzenlemelerin uygulanmasıyla birlikte, sektöre olan finansman desteğinin artarak devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

Akbank mühendis çalıştırıyor

Akbank olarak Enerji Dostu Kredi'yi hizmete sunduklarını söyleyen Akbank KOBİ Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, "Bu kredi ile minimum 2 yıl, proje kredilerinde ise 7 yıla kadar vade imkânı sağlıyoruz. Proje kredileri ile yatırım finansmanının yanısıra enerji verimliliği yaratmak amacı ile de kredi kullandırımı yapılabiliyor" dedi. Son olarak Ağaoğlu Enerji Grubu'nun, Şah Rüzgâr Enerjisi Santrali'ne destek verdiklerini belirten Besli, "33 adet projeye destek verdik" dedi. Enerji yatırımlarının teknik bilgi gerektirdiğini söyleyen Ferda Besli, "Kredi taleplerinin değerlendirilmesi için gerekli teknik incelemeyi yapan mühendisler istihdam ediyoruz. Ayrıca, işbirliği içinde olduğumuz danışmanlık firmaları ile kredilendirme sonrası projelerin gelişimini izliyoruz" diye konuştu.

ETİKETLER: ekonomi enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/patronlarin-enerji-istahi-kredileri-kanatlandirdi_82248.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!