Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Peribacalarını Halk Kullanmalı

Göreme Belediye Başkanı Fevzi Günal, yetkililerden peribacalarının kullanım haklarının vatandaşa verilmesini beklediklerini söyledi. Nevşehi

Akşamb>Göreme Belediye Başkanı Fevzi Günal, yetkililerden peribacalarının kullanım haklarının vatandaşa verilmesini beklediklerini söyledi.

Nevşehir'in Göreme İlçe Belediye Başkanı Fevzi Günal, Göreme'de l980'li yıllardan itibaren yüksek düzeyde kültürel değerlerin korumacılığı kapsamında, birçok alanın SİT alanı haline getirildiğini bildirdi. Başkan Günal, SİT kararının ardından peribacalarını barınak, ahır, kiler, erzak deposu olarak kullanım (irtifa) hakkının vatandaşların elinden alındığını belirtti.

Kararın bölge turizmini olumsuz etkilediğini vurgulayan Başkan Günal, şunları söyledi: ''Peribacalarının özellikle son yıllardaki olumsuz durumu Kültür ve Turizm Bakanlığı yöneticilerini de harekete geçirmiş olacak ki, kültürel korumacılığın halkın da var olabileceği bir düzeyde yaygınlaştırılması gerektiği sonucuna varıldı.

Bu konuda Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu'nda 32 maddelik bir değişiklik gündemde. İnanıyorum ki bu değişiklik mecliste yasalaşır.'' İçinde insanın olamayacağı bir korumacılığın mümkün olmadığını belirten Günal, ''Çünkü peribacasını insan nefesi korur. Eğer siz o peribacasını kullanma hakkını vatandaşlara verirseniz, onu kendi evi, kendi mekanı gibi korur. Bir an önce vatandaşlara peribacalarının kullanım haklarının verilmesini yetkililerimizden bekliyoruz'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/peribacalarini-halk-kullanmali_11869.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!