Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Perşembe Pazarı'ndan Çıktı, Çin'de Fabrika Aldı

Perşembe Pazarı'ndaki küçük bir ticarethanede 1961 yılında iş dünyasına adım atan Netmak firması, geçen 50 yıl içinde 19 ülkeye ihracat yapan ve taşıma-kaldırma makineleri alanında markaya dönüşen ‘Netlift'le 15 milyon dolarlık ciroya ulaşan önemli bir firma haline geldi.

Referans Gazetesi
Perşembe Pazarı'ndan Çıktı, Çin'de Fabrika Aldı

STRONG>Perşembe Pazarı'ndaki küçük bir ticarethanede 1961 yılında iş dünyasına adım atan Netmak firması, geçen 50 yıl içinde 19 ülkeye ihracat yapan ve taşıma-kaldırma makineleri alanında markaya dönüşen ‘Netlift'le 15 milyon dolarlık ciroya ulaşan önemli bir firma haline geldi.

Şirkette bayrağı babası Erol Acarkan'dan devralan Netmak Metal Makine Sanayi Limited Şirketi sahibi Serol Acarkan, "Çin'de bir fabrika alarak Çin pazarına giriyoruz. Bu yatırım 7 milyon dolara mal olacak" dedi.

Gelecek yıl 50. yılını kutlayacak olan Netmak, Türkiye'de ‘inovasyon' sözcüğünü en erken keşfeden firmalardan biri. 1990'lı yılların henüz başında fark yaratmadan başarının gelmeyeceğini kavrayan Serol Acarkan, yarattıkları ‘Netlift' markasıyla firma olarak tek bir alanda, taşıma-kaldırma makineleri konusunda uzmanlaşmaya karar verdi.
 
Çin'de ‘ticari görgüsüzlük' var

Netlift markası ile 1992'de Bulgaristan'da bir fabrikaya yüzde 50 ortak olan firma, taşıma ve kaldırmada en küçükten en büyüğe kadar tüm makine çeşitlerini üretmeye başladı. Adapazarı'nda 2008 yılında 20 bin metrekarelik alana kurduğu fabrika ile 1000'e yakın farklı makine üretebilecek hale gelen Netmak, ithalata dayalı bir sektörde sürekli ihracat yapan tek marka haline geldi.

Şu anda Türkiye içinde 55 bayi ile hizmet verdiklerini dile getiren Serol Acarkan, Bulgaristan ve Adapazarı'ndaki üretim tesislerinin ardından önümüzdeki dönemde Çin'de bir fabrikayı satın alarak Çin pazarına üretim yapmaya başlayacaklarını kaydetti. Fabrikanın 7 milyon dolara mal olacağını dile getiren Serol Acarkan, "Çinliler ile çalışmak çok zor. Her şeyin para ile hallolacağını sanıyorlar. Ticari bir görgüsüzlük var. Ama öte yandan bürokrasi tarafı muhteşem. Devletin yatırımcının hizmetine sunduğu imkânlar harika" diye konuştu.
 
2016'da hedef ilk 1000'e girmek

Türkiye'de 60, Bulgaristan'da 180 çalışanı bulunan Netmak'ın Çin'de ise 125 kişiye istihdam yaratacağını ifade eden Acarkan, sektör olarak küresel krizi ağır geçirdiklerini, sektörün yüzde 35'e varan oranlarda daralma yaşadığını kaydetti.

Netlift olarak 2008 yılı mali sonuçlarının gerisine düşmediklerini vurgulayan Acarkan, "Ancak bu dönemde yüzde 40-50 büyüme hedefimiz vardı, bunu gerçekleştiremedik. 2010'da mevcudu koruyacağız. 2011'de ise yeniden büyümeye geçeceğiz" dedi. 2011 yılından itibaren krizin açtığı yaraların sarılmaya başlanacağını dile getiren Serol Acarkan, şirket olarak hazırladıkları stratejik hedefleri kapsamında 2016 yılında kendi alanında dünyanın ilk 1000 şirketi arasına girmek istediklerini söyledi.
 
Ticaretin inceliklerini Karaköy'de öğrendim

Öğrenciyken yaz tatillerinde 1 hafta-10 gün tatil yaptıktan sonra babasının yanında çalışmaya başladığını anlatan Acarkan, "Ticaretin bütün ince noktalarını, Karaköy'de öğrendim. Perşembe Pazarı'nın en iyi zamanlarında, çok iyi tüccarların yanında bu işi öğrendim" dedi. Netmak'ın kurucusu baba Erol Acarkan'ın "İşimizi fazla büyütmeyin, kendinize yetecek kadar kazanın" dediğini anlatan Acarkan, "Ama ağabeyimle birlikte 90'lı yılların başında şirketin başına geçince, babamızın bu öğüdünü tutamadık. Dünya ile entegre olmak için çok çalıştık ve çalıştıkça büyüdük" diye konuştu.

 

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/persembe-pazarindan-cikti-cinde-fabrika-aldi_79915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!