Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Peru, Machu Picchu’ya Ziyaretleri Sınırlandırdı

Peru, daha büyük bir bozulmayı önlemek için İnkaların antik şehri Machu Picchu’daki üç önemli alanda, iki haftalık bir yasaklama duyurusu yaptı.

yapi.com.tr
Peru, Machu Picchu’ya Ziyaretleri Sınırlandırdı

Peru'daki Machu Picchu anti kentinin korunmasına yönelik alınan önlemler çerçevesinde, Peru hükümeti; 15-28 Mayıs tarihleri arası, Güneş Tapınağı (Temple of the Sun), Akbaba Tapınağı (Temple of the Condor) ve Intiwatana Taşı (Intihuatana Stone) ziyaretlerinin UNESCO Dünya Mirası tarafından sıkıca kontrol edileceğini belirtti. Kültür Bakanı, bu tedbirlerin Machu Picchu’daki üç alanda, taş yüzeyler üzerinde ziyaretçilerin oluşturduğu bozulmaları korumak için gerekli olduğunu söyledi.

15. yüzyıldan kalma bölgeye, günde yaklaşık 6.000 ziyaretçinin girmesine izin veriliyor. Yeni uygulamada belirlenen üç bölge turitler tarafından üç saat içerisinde gezilmesi gerekiyor. Ayrıca yetkililer, 1 Haziran’da yeni kalıcı kurallar koymadan önce, alınan tedbirlerin etkilerini de değerlendireceklerini belirttiler.

Kentin yerel dili Quechua’ya göre “Yaşlı Zirve” anlamına gelen Macha Picchu antik kenti, bir dağın zirvesinde, İnka hükümdarı Pachacutec tarafından yapıldı. Şehir, İnka başkenti Cuzco’nun yaklaşık 100km ötesinde yer alıyor. 1911’de Amerikalı kaşif Hiram Bingham tarafından bulunan kent, 1983’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

*

France 24'ten derlenmiştir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/peru-machu-picchuya-ziyaretleri-sinirlandirdi_172726.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!