Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Petkim'e 4.5 Milyar Dolarlık Yatırım

Petkim’in yeni sahibi Socar&Turcas Grubu’nun, Aliağa Kompleksi içinde yapacağı Ege Rafinerisi’nin Lisanslandırma Töreni Enerji Bakanı Taner Yıldız, EPDK Başkanı Hasan Köktaş ve Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (Socar) yöneticilerinin katılımıyla yapıldı. Socar&Turcas Enerji A.Ş CEO’su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, projeyi her zaman

Radikal Gazetesi
Petkim'e 4.5 Milyar Dolarlık Yatırım

STRONG>Petkim tarihinin en büyük dönüşümüne hazırlanıyor. 4.5 milyar dolarlık yatırımla ithalatla gelen motorin ve jet yakıtı artık Türkiye'de üretilecek

Türkiye’nin ilk ve tek petrokimyasal ürün üreticisi Petkim, 2008 yılı mayıs ayında tamamlanan özelleştirme süreci sonrasında tarihinin en büyük dönüşümüne hazırlanıyor. Petkim’in yeni sahibi Socar&Turcas Grubu’nun, Aliağa Kompleksi içinde yapacağı Ege Rafinerisi’nin Lisanslandırma Töreni Enerji Bakanı Taner Yıldız, EPDK Başkanı Hasan Köktaş ve Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (Socar) yöneticilerinin katılımıyla yapıldı.

‘Cumhuriyet tarihinde tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımı’ hakkında bilgi veren Socar&Turcas Enerji A.Ş CEO’su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, projeyi her zaman ‘Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesi’ olarak adlandırdıklarının altını çizdi.

Hammaddenin tamamı yerlileşecek

10 milyon ton/yıl kapasiteli Türkiye’nin ilk petrokimya rafinerisi devreye girdiğinde, Petkim’in bugün yüzde 100 dışa bağımlı olduğu hammaddesinin tamamen yerlileşeceğine dikkat çeken Yavuz, “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurumuzla başlayan çok zorlu bir süreci titizlikle tamamladık. Önce ÇED daha sonra ise lisanslandırma aşamalarında gerek sayın Enerji Bakanımız Taner Yıldız’ın gerekse EPDK Başkanımız Hasan Köktaş’ın unutamayacağımız desteklerini gördük. Bu dev yatırım Türk insanı için iş, Türk sanayicisi için yerli hammadde, Türk ekonomisi için katma değer ve hepsinden önemlisi Türkiye-Azerbaycan stratejik ortaklığının ekonomik alandaki temeli olacak” dedi.

Cari açık 5 milyar dolar azalacak

Türkiye’nin bu rafineride üretilecek tüm ürünlerde net ithalatçı olduğunu kaydeden Yavuz; nafta, jet yakıtı, ultra düşük kükürtlü motorin, LPG, petrokok ve ksilen gibi ürünlerin yerlileştirilmesiyle ‘Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik’ dikey entegrasyonu kurularak cari açıkta en az 5 milyar dolarlık azalma yaşanacağını vurguladı. 

Socar&Turcas Grubu’nun Petkim’e çizdiği vizyonun sadece petrokimya Ege Rafinerisi ile sınırlı kalmayacağını da sözlerine ekleyen Yavuz, “Bu entegrasyonu tamamlayarak Cumhuriyetin 100. yılında 10 bin kişilik istihdama ulaşacaklarını sözlerine ekledi. Yavuz, 2023’teki hedeflerini, ‘10 milyon ton rafineri ürünü, 1 milyon TEU kapasiteli konteyner ve 25 milyon ton sıvı yük elleçlenecek liman, enerji ve lojistik faaliyetler bütünü sayesinde 15 ila 20 milyar dolar ciro’ şeklinde açıkladı.

10 bin kişi faydalanacak

Rafineri, Socar&Turcas Rafineri A.Ş. şirketi tarafından Petkim Aliağa Kompleksi içinde 1375 dönümlük arazide kurulacak. Ege Rafinerisi, petrokimyanın ana hammaddeleri olan nafta, LPG ve ksilenlerin yanında; Türkiye’nin bütünüyle ithalâta bağımlı olduğu motorin, jet yakıtı gibi ürünleri de üretecek. Yılda yaklaşık 10 milyon ton ham petrol işleyecek. İnşa aşamasında 7 ilâ 13 bin, faaliyet aşamasında yaklaşık 1000 kişilik istihdam sağlayacak. Çarpan etkisi düşüldüğünde, bölgede en az 10 bin insan bu ekonomik aktiviteden yararlanacak. Rafinerinin 2014 yılı sonunda devreye alınması hedefleniyor. (Radikal)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/petkime-4-5-milyar-dolarlik-yatirim_81366.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!