Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

PetOil ve Genel Enerji Irak'ta Petrol İşi Aldı

IKYB ile anlaşma imzalayan iki Türk petrol firması Kuzey Irak'ta petrol çıkaracak. PetOil ve Genel Enerji firmaları imzaladıkları anlaşmaya göre çı

Dünyab>IKYB ile anlaşma imzalayan iki Türk petrol firması Kuzey Irak'ta petrol çıkaracak. PetOil ve Genel Enerji firmaları imzaladıkları anlaşmaya göre çıkarılan petrolün yüzde 49'unu alırken, yüzde 51'i Kürt tarafının olacak.

Çukurova Grubu'na bağlı Genel Enerji'nin 6 aydır üretim çalışmalarını sürdürdüğü petrol alanı Kerkük'ün 30 km kuzeydoğusundaki Taktak bölgesinde bulunuyor. Şirket, Taktak'ta günde 3 bin varil üretim yapıyor.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği ile anlaşma imzalayan iki Türk petrol firması Kuzey Irak'ta petrol çıkaracak. PetOil ve Genel Enerji firmaları imzaladıkları anlaşmaya göre çıkarılan petrolün yüzde 49'unu alırken, yüzde 51'i Kürt tarafının olacak.

Çukurova Grubu'na bağlı Genel Enerji'nin altı aydır üretim çalışmalarını sürdürdüğü petrol alanı, Kerkük'ün 30 km kuzeydoğusundaki Taktak bölgesinde bulunuyor. Şirket, Taktak'ta günde 3 bin varil üretim yapıyor. Pet Holding bünyesindeki PetOil ise İran sınırındaki Çiya Surk'un da içinde olduğu Celal Talabani'nin kontrolündeki bölgenin güneydoğusunda petrol çıkaracak.

PetOil sondaj aşamasında

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Celal Talabani ile görüşmelerinin bir yıldır devam ettiğini kaydeden PetOil Genel Müdürü Ali Ak, 14 Ocak'ta petrol üretim paylaşımı anlaşması imzaladıklarını açıkladı. Bölgede bir ofis açtıklarını bildiren Ali Ak, "Henüz üretimimiz yok. Şu anda jeolojik çalışmalarımız devam ediyor. Neticeye göre sondaj çalışmalarına devam edeceğiz. Bunlar daha önceden keşfedilmiş eski sahalar. Ancak çok eski teknoloji ile delindiği için şu anda elimizde çok fazla bilgi yok. Yeni baştan başlamış gibi çalışacağız" diye konuştu.

PetOil'in 6 bin 800 kilometrekarelik bir alanda çalışmalarını sürdüreceğini kaydeden Ak, bölgeden ne kadar petrol çıkarılabileceğini belirlemek için çok erken olduğunu söyledi. Ak, "Çalışmalarımızı tamamlamadan, sahada birkaç kuyu açıp tespitini yapmadan ne kadar bir yatırım gerektiğini ve çıkarılan petrolün sevkiyatının nereden yapılacağını söylemek mümkün değil" dedi.

Pet Holding bünyesinde faaliyet gösteren PetOil, daha önce Azebaycan'da 12 milyon tonluk (90 milyon varil) bir petrol rezervinin yüzde 36'sına sahip olarak üretim yapıyordu. PetOil Genel Müdürü Ali Ak, bu projenin Kanadalı bir firmaya devredildiğini kaydetti.

Çukurova Grubu bünyesindeki Genel Enerji'nin yetkilileri ise Kerkük'teki petrol üretimi konusunda herhangi bir açıklama yapmak istemiyorlar.

Talabani petrolü pazarlıyor

Öte yandan Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin kimseye danışmadan petrol devlerine çok cazip anlaşmalar teklif etmesi rahatsızlık yarattı. Bu durumun Irak petrolü üzerindeki işletme hakkı konusunu içinden çıkılmaz hale getirebileceği belirtiliyor.

İngiliz "Independent on Sunday" gazetesinin haberine göre, Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), ABD'ye ve diğer Iraklı gruplara danışmadan, Avrupa ve Amerikalı petrol devlerine cazip petrol anlaşmaları teklif etti. New York Times da, KYB'nin iki Türk şirketiyle sessizce petrol yatakları arama ve geliştirme sözleşmeleri imzaladığını yazmıştı.

Independent on Sunday tarafından da görülen "üretim paylaşma anlaşmalarında" yatırım yapmayı düşünen şirketlere ilk etapta petrol gelirlerinin yüzde 60'ı bırakılıyor. Üretim istenilen seviyeye ulaştığında ise bu oran yüzde 50 olarak yeniden düzenlenecek. KYB'nin bu cazip teklifi, hemen hemen bütün büyük petrol şirketlerine yaptığı belirtiliyor. Bu şirketler arasında, İngiliz "BP" ve "Shell" de var. Ancak her iki şirketin sözcüsü de, KYB ile temasa geçtiklerini yalanlayarak, bir hükümetin kurulmasını bekleyeceklerini vurguladı.

Türk şirketinden Irak'a LPG

ABD Ordusu'nun benzin ve LPG ihtiyacını karşılamak amacıyla ihaleyi alan Türk Tefirom şirketi çalışmalara başladı. 55 araçlık benzin ve LPG yüklü konvoy Irak'a gitti.

Merkezi Ankara'da bulunan Tefirom Şirketler Grubu'nun Dış Ticaret Müdürü Ruhi Başhelvacı, Irak'taki ABD ordusunun tüm ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Halliburton'un alt şirketi olan KBR'nin (Kelloggs Brown and Root) açtığı ihaleyi kazandıklarını belirtti.

Dışişleri ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan gerekli izinleri aldıklarını ve ilk parti kurşunsuz benzin ve LPG'nin Irak'a geçtiğini söyledi.

Irak'ın genelinde olmak üzere özellikle kuzey kesiminde kilometrelerce benzin ve LPG kuyrukları oluştuğunu ve büyük sıkıntı çekildiğini kaydeden Başhelvacı, 40'ı LPG, 15'i kurşunsuz benzin yüklü olmak üzere toplam 55 TIR'ın Irak'a geçtiğini ve 36 TIR'ın da Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'a geçeceğini bildirdi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/petoil-ve-genel-enerji-irakta-petrol-isi-aldi_4384.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!