Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Peyzaj Mimarları, İklim Değişikliğine Dikkat Çekti

İstanbul’da yaşanan dolu fırtınasından etkilenen yurttaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, iklim değişikliğine dikkat çekti.

yapi.com.tr
Peyzaj Mimarları, İklim Değişikliğine Dikkat Çekti

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, 29 Eylül Salı günü İstanbul’da meydana gelen dolu yağışından etkilenen yurttaşlara geçmiş olsun dileklerini iletirken yaptığı açıklama ile iklim değişikliğine dikkat çekti. Peyzaj Mimarları Odası’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Küresel iklim değişikliğinin sadece bir söylem olmaktan çıkıp sonuçlarını doğrudan hissettiğimiz bir gerçeklik olduğu zamanları yaşıyoruz. İstanbul’da bugün (29 Eylül 2020) yaşanan dolu felaketi ile tekrar gördük ki iklim değişikliğine uyum ve etkilerinin azaltılması yönünde çalışmaların hız kazanması hayati öneme sahiptir. Bugün olduğu gibi dolu, sağanak yağış, kuraklık, taşkınlar ve daha nice beklenmedik ani hava olayları yakın gelecekte çok daha fazla yüzleştiğimiz gerçekler olacak. İklim krizi ile ilgili hala yeterli hazırlığımız bulunmuyor.

İklim krizinin etkilerinin azaltılması ve uyumu için tedbirler ve uygulamalar bugünden ve acilen yapılması gerekmektedir. Geç kalınan her bir gün; yaşanabilir kentler, gıda güvenliği, içilebilir su, yaşamın kaynağı olan biyoçeşitlilik için dönüşü olmayan bir yola girmemize daha da yaklaşmamıza neden olmaktadır. Dolayısıyla yapılacak olan havza bazında peyzaj planlamalar, kentler için peyzaj master planlarının çıkarılması; yerleşimin, sanayinin, turizmin, tarımın, ormanların yerlerinin belirlenmesi, bilim ve teknik ile diğer tüm ekonomik ve ekolojik kararların alınması aşamasında altlık oluşturarak yaklaşan iklim krizine karşı ilgili tüm meslek disiplinleriyle birlikte hazırlanılması gerekmektedir.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak İstanbul’da yaşanan dolu fırtınasından etkilenen yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Yaşanabilecek iklim krizi kaynaklı afetlere karşı etkilerin azaltılması ve uyumu adına merkezi ve yerel yönetimler ile birlikte kamu yararı adına işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/peyzaj-mimarlari-iklim-degisikligine-dikkat-cekti_182023.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!