Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Plastik ihracatının liderleri FIRATPEN, Korozo Ambalaj ve PETKİM oldu

PAGEV’in (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) hazırladığı 2008 sektör değerlendirme raporuna göre, hammadde ve mamulden oluşan plastik sektörü ihracatı, 2008 yılında yüzde 25 oranında artarak 3 milyar 707 milyon dolara yükseldi. Plastik sektörü, kimya sektörü ihracatının yüzde 27’sini gerçekleştirerek, bu alandaki

yapi.com.tr
Plastik ihracatının liderleri FIRATPEN, Korozo Ambalaj ve PETKİM oldu

Global kriz, plastik sektörüne iç pazarda ağır darbe vururken ihracatta umutlar kesilmedi. Sektör firmaları 2008 yılında 3 milyar 707 milyon dolarlık ihracat yaparak, rekor kırdı. Dolaylı ihracatı da katınca plastik sektörünün ihracatı 8 milyar dolara çıkıyor.

PAGEV’in (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) hazırladığı 2008 sektör değerlendirme raporuna göre, hammadde ve mamulden oluşan plastik sektörü ihracatı, 2008 yılında yüzde 25 oranında artarak 3 milyar 707 milyon dolara yükseldi. Plastik sektörü, kimya sektörü ihracatının yüzde 27’sini gerçekleştirerek, bu alandaki ikinciliğini korudu.

Plastiğin çok kullanıldığı inşaat, otomotiv, beyaz eşya, elektrik-elektronik gibi sektörlerdeki talebin kriz nedeniyle düşmesi, plastik sektörünü olumsuz etkilemişti. İç pazardaki payları azalan sektör firmaları da ihracata ağırlık vererek krizin etkilerini hafifletmeye çalıştı. 2008 yılında en fazla ihracat yapan ilk üç firma; FIRATPEN, Korozo Ambalaj ve PETKİM oldu. Bu firmaları Pilsa Plastik, Organik Kimya, Polinas, Sanko Dış Ticaret, Naksan Plastik ve Elif Plastik gibi sektörün büyük firmaları izledi.

Türkiye’nin plastik mamul ihracatı, 2008 yılında 3 milyar 85 milyon dolar olarak gerçekleşti. Plastik mamul ihracatı, 2007 yılına göre yüzde 13 yükseldi. Plastik sektörü, 2008’de Rusya başta olmak üzere Romanya, Almanya, Ukrayna ve Irak’a ürünlerini sattı. 2008 yılında ihraç edilen plastik mamullerde ton başına ortalama 2 bin 136 dolar katma değer yaratıldı.

Plastik hammadde ihracatına baktığımızda, 2008 yılında, 367 bin ton ve 642 milyon dolarlık ihracat yapıldığını görüyoruz. İhracat 2007 yılı ile karşılaştırıldığında, miktar olarak yüzde 16, dolar bazında ise yüzde 31 artış gösterdi. En fazla plastik hammadde ihracatı yapılan ülkeler ise; İtalya, Almanya, Yunanistan, Rusya ve Mısır oldu.

PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, 2008 yılının ikinci yarısının sektör için oldukça zor geçtiğini belirterek, ihracatın Temmuz ayından itibaren düşme trendi gösterdiğini, buna rağmen 2007 rakamlarının üzerinde kaldığını, Kasım ve Aralık ayında ise 2007 seviyelerinin altında gerçekleştiğini söyledi. Aksoy, buna rağmen plastik sektörünün geçtiğimiz yıl ihracatını yüzde 25 oranında artırmasının önemli bir başarı olduğunu dile getirdi. PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, “2009 yılında plastik sektörünün direkt ihracatının 4,1 milyar dolara yükselmesini bekliyoruz. Ancak, ihracat hedef pazarlarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Global krizden her ülke aynı oranda etkilenmedi. İhracatı fazla olmayan buna karşın iç piyasası güçlü olan ülkelerde krizin etkisi pek hissedilmiyor, hatta emtia ve enerji fiyatlarının düşmesi olumlu etki bile yapıyor. Bu piyasalara odaklanmak gerek” diye konuştu. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/plastik-ihracatinin-liderleri-firatpen-korozo-ambalaj-ve-petkim-oldu_66693.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!