Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Prof. Şengör İstanbul'da 7.6'lık Deprem Bekliyor

Çin'i vuran 8.0 büyüklüğündeki deprem İstanbul ve çevresindeki deprem riskini yeniden gündeme getirdi. İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul'da beklenen depremin büyüklüğü için 7.6 tahmininde bulundu.

CNN TürkÇin'i vuran 8.0 büyüklüğündeki deprem İstanbul ve çevresindeki deprem riskini yeniden gündeme getirdi. İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul'da beklenen depremin büyüklüğü için 7.6 tahmininde bulundu.

Taraf gazetesinde Neşe Düzel'in sorularını yanıtlayan Şengör, başka bir tehlikeye daha dikkat çekerek, Doğu ve Batı'da aynı anda deprem olabileceğini söyledi.
 
Şengör'ün tahminlerine göre, İstanbul depremi 7.6 büyüklüğünde olacak, 2 dakika sürecek ve 40 bin bina yıkılacak. Şengör'ün bu deprem için tahmin ettiği ölü sayısı ise 50 - 100 bin.
 
Şengör İstanbul depreminin Çin'de meydana gelen 8.0 büyüklüğündeki depremden 5-6 kat daha küçük olacağını söyledi, ancak yine de karamsar bir tablo çizdi.
 
"İstanbul'da maksimum 7.6 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz" diyen Prof. Dr. Şengör, "Böyle bir depremde 50-100 bin arasında bir ölüm rakamı tahmin ediliyor. Bence bu tahmin çok iyimser. Toplam 800 bin binanın yüzde 5'inin yani 40 bininin dümdüz olacağı öngörülüyor" ifadesini kullandı.
 
Prof. Şengör depremin zamanıyla ilgili tahminini de, "Geçmişte olan 2-3 depreme bakıyorum, hep 10-12 yıl aralıklarla olduğunu görüyorum. Dolayısıyla İstanbul'da deprem olmasını birkaç yıl içinde bekliyorum" sözleriyle anlattı.
 
Celal Şengör İstanbul'da depremden en fazla etkilenecek noktaları da şöyle sıraladı:
 
* Anadolu yakasında Moda, Fenerbahçe ve Üsküdar
* Avrupa yakasında Haliç'in güneyi, Eminönü, Yeşilköy ve civarı.
 
Prof. Dr. Şengör'e göre Anadolu'da hem Doğu'da hem Batı'da aynı anda deprem olma ihtimali de var. Şengör, "Bingöl-Karlıova ile Erzincan arasındaki bölüm de aynı İstanbul gibi deprem bekliyor. O depremin de eli kulağında. Erzincan ve İstanbul aynı anda deprem yaşayabilir. Çünkü Kuzey Anadolu fayının iki ucu çok tehlikeli" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/prof-sengor-istanbulda-7-6lik-deprem-bekliyor_61588.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!