Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Projem İstanbul” Devam Ediyor

Projem İstanbul çalışması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi görev ve sorumluluk alanlarına giren konularda gerçekleştirilecek araştırma projeleri, yüksek lisans ve doktora tezlerine destek verilmesini ön görüyor.

ibb.gov.tr
“Projem İstanbul” Devam Ediyor

stanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul'daki üniversiteler arasında yürütülmekte olan “Projem İstanbul” devam ediyor. Projem İstanbul çalışması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi görev ve sorumluluk alanlarına giren konularda gerçekleştirilecek araştırma projeleri, yüksek lisans ve doktora tezlerine destek verilmesini ön görüyor.

Anılan proje kapsamında halen 141 adet akademik araştırma yürütülmektedir. Yürütülen akademik araştırmalar sonuçlanmaya başladı. Tamamlanan akademik araştırmaların sonuç ve çıktıları proje ve tezlerin yürütücüleri tarafından araştırma konusunun ilgili paydaşları konumundaki sektör, kurum, kuruluş ve birimlerin yetkilileri ile paylaşılıyor. Bu amaçla düzenlenen akademik araştırma sonuçlarının sunum toplantılarından 4. ve 5.’si 24.03.2008 günü, 14:00- 16:30 saatleri arasında İDO Brifing salonunda düzenlendi.

Belediyemizin Strateji Geliştirme Daire Başkanı Köksal Tandıroğlu ve Stratejik Planlama Müdürü Mustafa Kemal İşler’in projenin amaçlarını açıklayan konuşmalarından sonra başlayan, sunum toplantılarının ilk bölümünde , İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ali Can TAKİNACI tarafından yürütülen “İstanbul Boğazında Yolcu Taşımaya Yönelik Düşey Eksenli Pervaneli Dolmuş Motoru Form Dizaynı ve Model Deneyleri” konulu araştırma projesi sonuçlarının tanıtım sunumu yapılmıştır. Bu araştırma projesi ile belediyemizin kent içi ulaşımda deniz ulaşımının payının arttırılması ve deniz ulaşımının daha güvenli, hızlı, konforlu bir şekilde ve daha düşük işletme maliyetleri ile gerçekleştirilmesine katkı sağlayacak dolmuş tipi yeni bir Deniz Motoru Form Dizaynı üzerinde çalışılmış ve model deneyleri yapılmıştır. Modellenen deniz motoru projelendirilerek üretildiğinde daha hızlı, daha konforlu, özgül yakıt sarfiyatı daha düşük bir deniz aracı üretilmiş ve İstanbulluların hizmetine sunulmuş olacaktır.

Toplantının ikinci bölümünde ise, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Şakir BAL “Deniz otobüsleri Sevk Sistemlerinin Sayısal İncelenmesi,” konulu araştırma projesi sonuçlarının tanıtım sunumu yapılmıştır. Bu araştırma projesi ile İstanbul Boğazında ve Marmara Denizinde yolcu ve araç taşımakta kullanılan deniz otobüslerinin sevk sistemleri sayısal olarak incelenmiştir. Bu çalışma ile deniz otobüslerinin yapısal özelliklerine en uygun olan pervane karakteristiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deniz araçları bu yöntemle belirlenen optimal karakteristik değerlere sahip tiplerdeki pervaneler ile teçhiz edildiğinde; ekonomik ömürleri artmakta, kavitasyon problemleri en aza inmekte, yakıt sarfiyatı ile işletme ve bakım giderleri azaltmakta, taşıma konforu ise artmaktadır.

İDO Brifing Salonunda yapılan akademik araştırmaların sonuçlarının sunulduğu toplantıya İBB ilgili birimlerinin yetkilileri ile birlikte, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü, Deniz Ticaret Odası, Turyol, Dentur, İTÜ, YTÜ yetkileri katılmıştır. Sunumlara katılan iç ve dış paydaşlar, sunumların çok faydalı olduğunu ve bu tarz çalışmaların sonuçlarının paylaşıldığı toplantıların devamını istediklerini dile getirmişlerdir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/projem-istanbul-devam-ediyor_60560.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!