Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Putin, Türkmenistan'dan Doğalgaz Garantisi Aldı

Enerji gündemiyle Orta Asya turuna çıkan Rus lider Vladimir Putin, Türkmen doğalgazının Rusya üzerinden ihracı ve iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin geliştirilmesi konusunda Türkmenistan'dan teyit aldı.

Zaman Gazetesi/Cemil Yıldız - Faruk Akkan
Putin, Türkmenistan'dan Doğalgaz Garantisi Aldı

ski Sovyet ülkeleri enerji kaynakları üzerinde Moskova'nın etkisini yeniden kurmak için bölgede bulunan Putin, Türkmenistan'dan Kazakistan'a uzanacak doğalgaz boru hattı ve Hazar kıyısından Rusya'ya ulaşacak alternatif bir hat konusunda Türkmen lider Gurbanguli Berdimuhammedov'la mutabakata vardı. Dün Aşkabat'ta bir araya gelen Berdimuhammedov ile Putin, Rusya üzerinden yapılacak Türkmen gazının ihracının da ucuz fiyata ve uzun vadeli olması konusunda anlaşma sağladı.

Yeni hatlarla Rusya, Türkmenistan'dan günlük 5 milyon metreküp doğalgaz ithal edecek. Bu projelerle Rusya'nın by-pass edilmesini öngören Trans-Hazar boru hattının gerçekleşme ihtimali giderek zayıflamış oldu. Gazprom'dan yapılan açıklamada yeni Hazar doğalgaz boru hattının 1974'de inşa edilen Orta Asya doğalgaz boru hattına paralel olarak inşa edileceği belirtildi.

Orta Asya temasları çerçevesinde Kazakistan'dan sonra Türkmenistan'a giden Vladimir Putin, Rusya'nın Türkmenistan'la stratejik ortak olduğunu ve iki ülkenin ortaklaşa yapacakları büyük planları olduğunu belirtti. Zirve sonrası ortak açıklama yapan iki lider, ülkelerinin daha yakın ilişkiler geliştirmesi, uluslararası ve bölgesel sorunlarda ortak politika belirlenmesi konusunda fikir birliğinde olduklarını bildirdi.

Putin ve Türkmen lider Berdimuhammedov'un bugün de Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'le birlikte üçlü bir zirve gerçekleştirmesi bekleniyor. Putin'in Orta Asya gezisinin, 11-13 Mayıs tarihlerinde Polonya'da Azerbaycan, Ukrayna ve Gürcistan'ın katılımıyla düzenlenen 'alternatif enerji zirvesi'yle eş zamanlı gerçekleşmesi dikkat çekti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/putin-turkmenistandan-dogalgaz-garantisi-aldi_54009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!