Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Raylı Sistem Kaçınılmaz

Antalya'nın ulaşım sorununun kısa vadeli projelerle geçiştirilemeyeceğinin altını çizen Makina Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mustafa Karaman, 'Mu

Akşamb>Antalya'nın ulaşım sorununun kısa vadeli projelerle geçiştirilemeyeceğinin altını çizen Makina Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mustafa Karaman, 'Mutlaka raylı kitle taşımacığı anlayışına geçilmelidir' dedi.

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Karaman, ''20 yıl sonrası değil, 50 yıl sonrası da düşünülerek mutlaka raylı kitle taşımacılığı anlayışına geçilmelidir'' dedi. Mustafa Karaman yaptığı açıklamada, Antalya'nın nüfusunun 700 binlere yaklaştığına dikkati çekerek, kentte mutlaka raylı sisteme geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Master Planı yetersiz

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 3 ay önce açıkladığı ''Ulaşım Master Planı''nda raylı sisteme yer verilmediğine dikkati çeken Karaman, ''Hazırlanan planda raylı kent içi ulaşıma gerek olmadığı, mevcut şartları biraz iyileştirerek 2025 yılına kadar lastik tekerlekli araçlarla kent içi ulaşımın sağlanması gerektiği ifade edildi'' diye konuştu. Makine Mühendisleri Odası olarak bu görüşe katılmadıklarını belirten Karaman ''Nüfusu hızla artan Antalya'da raylı taşımacılığın düşünülmediği bu uygulama ile ulaşım sorunları karmaşık ve çözülmesi mümkün olmayan hal alacaktır'' dedi.

Yap-bozlardan vazgeçilmeli

Türkiye'nin pek çok ilinde raylı sistem uygulaması olduğuna dikkati çeken Mustafa Karaman, şunları söyledi:

''Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlattırılan Ulaşım Master Planı, Antalyalıların mağduriyeti ile sonuçlanmamalıdır. Yanlış hesap ve uygulamalar nedeniyle raylı sisteme geçilememekten dolayı bugün ucuza satın alınabilecek altyapı, gelecekte kat kat pahalıya satın alınacaktır. Belediyeler yap-bozlardan vazgeçmeli, milletin parasını doğru yerlerde kullanmalıdırlar. Antalya için Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlattırılan Ulaşım Master Planı tüm detaylarıyla ve tüm toplum kesimlerin katılımıyla yeniden ele alınmalı, 20 yıl sonrası değil, 50 yıl sonrası da düşünülerek mutlaka raylı kitle taşımacılığı anlayışına geçilmelidir. Antalya kent içi ulaşımında mutlaka hafif raylı sistemin düşünülmesi ve projelendirilmesi gerekmektedir.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/rayli-sistem-kacinilmaz_5635.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!