Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"RES'lere Değil Yerine Karşıyız"

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Biz RES’lere değil, kurulmak istenen projelerin yaşam alanlarımız içerisinde yer almasına karşıyız" dedi.

yapi.com.tr
"RES'lere Değil Yerine Karşıyız"

Çeşme Belediye Meclisi Kasım ayı Meclis Toplantısı, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın başkanlığında yapıldı. Toplantıda kent merkezine kurulmak istenen rüzgar enerji santralleri (RES) ile Ilıca Mahallesi’ndeki termal kaynakların değerlendirilmesi konuşuldu. Ak Parti Grubu, Çeşme’nin Ilıca Mahallesi’ndeki, Çeşme Belediyesi’ne ait dükkanların önemli bir bölümünün henüz kiralanmadığını söyleyerek, "Kamu zararı oluşuyor, yıkalım. Yerine termal kür merkezi yapalım" diye öneri sundu. Termal kaynakların kullanımı için verdikleri mücadelenin kamuoyu tarafından da iyi bilindiğini vurgulayan Başkan Dalgıç ise bahsi geçen dükkanların yanında, termal tedavi ve kür merkezi için uygun bir arazinin zaten belirlenmiş olduğunu ve uzun zaman zamandır da çalışmaların devam ettiğini hatırlattı.

Hürriyet'in haberine göre, Başkan Dalgıç, "Yıkarsak, esas kamu zararı bu şekilde ortaya çıkar. Belediyemiz orada termal için yeri çalışma zaten geçmiş dönemde çalışma başlamış. Biz de ihale hazırlığını yapıyoruz. Proje için taslak hazırlanıp ihaleye çıktığında; dükkanları termalin içine dahil etmek taraftarıyım. Çeşme yarımadası tarih boyunca önemli bir termal merkez olmayı hak etti. Umarım siz meclis üyeleri ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte bunu önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz" dedi.

Çeşme’de kent merkezine yakın bölgelerde kurulmak istenen RES’lerle ilgili de açıklama yapan Dalgıç, "Kesinlikle RES’e ve temiz enerjiye karşı değiliz. Hatta gururla söylüyorum ki; Çeşme Belediyesi, Türkiye’de kurulan ilk temiz enerji projesine de yüzde 4 ortaktır. Bu konudaki tek itirazımız da kurulmak istenen RES projelerinin yaşam alanlarımız içerisinde yer almasıdır. RES projelerine izin verilirken Çeşme Belediyesi’nden de görüş talep edilmeli. Kentin geleceği için mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/reslere-degil-yerine-karsiyiz_126078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!