Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Riva'daki Sivil Orman Girişiminden Notlar

7-8 Eylül tarihlerinde Kuzey Ormanları Savunması, Beykoz Riva'nın Elmasburnu'nda 3. Köprü inşaatına karşı duruşlarını belirtmek amacıyla atölye, gezi ve panellerden oluşan bir kamp düzenledi. Kampta yerel katılımcılık kanalları, münferit mega projeler arasındaki bağlantılar ve sivil insiyatif üzerine pek çok fikir alışverişi gerçekleşti.

Riva'daki Sivil Orman Girişiminden Notlar

Kuzey Ormanları Seni Çağırıyor!

"Kuzey Ormanları Seni Çağırıyor!" çağrısıyla duyurulan etkinliği, tohumları mahalle forumlarında atılan Kuzey Ormanları Savunması organize etti. Kamp meydanında çadırlarıyla toplanan yüzlerce kişi program dahilinde düzenlenen atölye, panel ve konserlere katıldı, sıcaktan bunalanlarsa denize girdi. Anadolu Kültür'ün düzenlediği ağaç atölyesinde Kuzey Ormanları'ndaki ağaç türleri bir gezi eşliğinde tanıtıldı. Mantar toplama atölyesinde, Türkiye'nin mantarları kitabının yazarı ve mantar uzmanı Mikolog Jilber Barutçiyan eşliğindeki katılımcılar civardaki yenebilir orman mantarlarını keşfe çıktı.

Panel konuları, Kuzey Ormanları'ndaki kuş cinsleri, İstanbul'daki mega ulaşım projeleri, ve Gümüşdere'de su arıtma tesisine dönüştürülmesi planlanan tarım alanlarını içerirken, süregiden yatırım projelerinin çarpıcı etkilerini tartışmaya açtı. Kentsel dönüşüm süreçlerindeki karar mekanizmalarına katılımcılık son birkaç ayda Türkiye'nin en sıcak gündemlerinden biriyken, Bursa Nilüfer Belediyesi ilginç bir örnek sundu. Etkinlik programı kapsamındaki panelde Nilüfer Belediyesi, yerel katılımcılığı sağlamak amacıyla altyapısını yaklaşık 10 senede oluşturdukları bir model üzerine sunum yaptı. Uygulanmasına başlanan bu mahalle-belediye işbirliği modeline göre, mahalle sözcüleri seçiliyor ve her 600 kişi bir sözcü belirliyor. Belediye mahallelere ayrılan bütçeyi duyuruyor ve projeleri tasarlanırken her aşamada halka danışıyor.

Kuzey Ormanlarında Bir Bostan Korkuluğu

Fotoğraf:Fotoğraf: Hakan Tosun

Kamp alanında kurulan yüzlerce çadırın arasında uzun yol katetmiş bir bostan korkuluğu vardı. Yedikule Bostanları'nın yıkım faaliyetlerine karşı arkeolog, tarihçi, mimar ve antropologların oluşturduğu Yedikule Bostanlarını Koruma Girişimi, Tarihi Yedikule Bostan Okulu'nu başlatmıştı. Kuzey Ormanlarına getirilen bostan korkuluğu, Bostan Okulu bünyesinde düzenlenen korkuluk atölyesinde yapılan bir korkuluk. Girişim üyeleri şehrin münferit bölgelerinde devameden mega projelerin çelişkili mantıklarına dikkat çeken bu yolculuğun güzergâhının manidar olduğunu belirttiler. Bir tarafta yıkımları gerçekleşen, 19. yüzyıl Osmanlı vakfiyelerinde Sadrazam Bayrampaşa ve İbrahim Paşa Bostanları olarak anılan tarihi bostan arazileri, diğer tarafta içme suyu havzaları ve endemik bitki türlerine ev sahipliği yapan Kuzey Ormanlarına tarihi bir isim konduran Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatı.

Orman Kesiminin Muğlak Aktörleri

Nilüfer Belediyesi farklı katmanlardaki karar mekanizmalarının yönetimi üzerine örnek bir model sunarken, kentin farklı bölgelerinden, forumlardan ve sivil toplum örgütlerinden kamp alanına gelen katılımcıların müşterek karşı durdukları mega projelerin aktörlerinin kim olduğu sorusu ön plana çıktı.

Kampın ikinci gününde, Kuzey Ormanları Savunması kesim alanına giderek ağaç dikimi gerçekleştirdi. Dikimin ardından yapılan basın duyurusunda "yaklaşan yerel seçimler özelinde neredeyse kenti ilgilendiren her konuda Ankara’dan yönetilen bir İstanbul" istemediklerinin bu kampın ana başlıklarından biri olduğu vurgulandı.

  • Fotoğraf: Suna Kafadar
  • Fotoğraf: Eda Çakmakçı

Fotoğraf: Suna Kafadar

Riva'da atölye ve paneller sonlanırken, Riva'ya 3 km. mesafede, ağaç kesimlerinin gerçekleştiği Öğümce köyünde inşaat faaliyetleri devam ediyordu. Tıraşlanan alanda iş makinaları çalışırken, ağaç tomruklarının dizildiği bölgede İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği'nde okuyan Öğümceli bir öğrenci çalışıyordu. Köprünün yapılmaması için Çevre Mühendisleri Odası ile birlikte uğraş sarfettiklerini, fakat sonuç alamadıklarını ifade etti.

Orman Bölge Müdürlüğü'nden bir görevli de kesim emrini önce şifahen aldıklarını, bunu reddettiklerini ve kesime başlamak için bir izin belgesi istediklerini aktardı. Ellerine imzalı bir belge ulaştıktan sonra kesime başladıklarını söyledi.

İmar planlarında yapılan değişikler sonrası güzergâhı değiştirilen köprünün ihalesini Mayıs ayında IC İçtaş – Astaldi SpA ortak girişim grubu almıştı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Şubat ayında yaptığı açıklamada “Odayeri-Paşaköy otoyol kesimi geliş-gidiş günlük 135 bin otomobil garanti edilmiştir” demişti. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre kamulaştırılacak arazilerin mülkiyet oranları %9,57 özel mülkiyet, %75,24 oranında orman ve %15,19 oranında hazine arazisi olarak belirtiliyor.

Şehir plancısı Özgün Bekar'ın raporuna göre, 1/5000 ö̈lçekli imar planı kapsamında Riva'da 1.345.208 m2'lik inşaat alanı ortaya çıkıyor. Alarko, Galatasaray, Yapı Kredi Koray, Doğuş̧ Holding, Ottoman, Fenerbahçe ve Sabancı Grubu gibi büyük firmaların bö̈lgede büyük tasarrufları bulunuyor ve bu alanlarda büÿü̈k projeler tasarlanması öngörülüyor.

Fotoğraf:Fotoğraf: Temel Gemici

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/rivadaki-sivil-orman-girisiminden-notlar_112311.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!