Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Romanlar Sulukule'de Faytonculuk Yapacak

UNESCO’nun 30 Haziran 2009 tarihli toplantısında belediye projesinin uluslararası sözleşmeler ve kriterlere uygun hale getirilmesi için 3’üncü kez süre verdiği Sulukule’de çarpıcı bir gelişme yaşandı. Sulukule’den sürülen Romanların hakkında "Rak Rak Raki, Yaktın Bizi TOKİ" diye şarkı yazıp eleştirdiği TOKİ’nin başkanı Erdoğan Bayraktar geçen yıl

Hürriyet Gazetesi
Romanlar Sulukule'de Faytonculuk Yapacak

ulukule’den sürülen Romanların, hakkında "Rak Rak Raki, Yaktın Bizi TOKİ" diye şarkı yazıp eleştirdiği TOKİ’nin başkanı Erdoğan Bayraktar, Sulukule Atölyesi adlı sivil platformunu Ankara’ya davet edip görüştü. Atölyenin hazırladığı "Yerinde Yerleştirme" isimli alternatif projeye göre bir kısım Romanlar Sulukule’de istihdam edilecek.

UNESCO’nun 30 Haziran 2009 tarihli toplantısında belediye projesinin uluslararası sözleşmeler ve kriterlere uygun hale getirilmesi için 3’üncü kez süre verdiği Sulukule’de çarpıcı bir gelişme yaşandı. Sulukule’den sürülen Romanların hakkında "Rak Rak Raki, Yaktın Bizi TOKİ" diye şarkı yazıp eleştirdiği TOKİ’nin başkanı Erdoğan Bayraktar geçen yıl sundukları alternatif Sulukule projesi dikkate alınmayan Sulukule Atölyesi adlı sivil platformunu Ankara’ya davet edip görüştü.

STK’larla görüşülecek

Platform temsilcilerinden, TOKİ daire başkanlarının da katıldığı bir toplantıda brifing alan Bayraktar, sivil oluşuma proje güncellemesi için 1 aylık süre verdi. Brifingde sunumu yapan platform temsilcisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim görevlisi Erbatur Çavuşoğlu, "TOKİ gibi bir kamu kuruluşunun kamuoyunu dikkate alıp bizimle temasa geçmesini çok önemsiyoruz. Projemizi güncelleyip yeniden görüşeceğiz. Amacımız dünya mirası Sulukule’ye yakışır, rantsal değil, toplumsal bir proje ortaya çıkarmak. 50-60 kişilik grupla çalışmalarımız sürüyor. Ağustos başında TOKİ’ye projemizi sunacağız. Hareket noktamız, 2005 yılında mahallede yenileme kararı öncesinde yaşayan mal sahibi ve kiracıların projeye dahil edilmesi olacak. Sulukule’nin bir dünya mirası olduğu düşünülerek bu projeyi geliştiriyoruz. Projemizin şimdiki adı 'Sulukule Toplumsal ve Ekonomik Gelişme Planı ve Mekansal Gelişme Stratejileri'."

Sulukule Atölyesi adlı platform bugün TOKİ ile temas ve alternatif projeyle ilgili 116 sivil ve resmi kuruluşun davet edildiği bir toplantıda kamuoyuna açıklama yapılacak.

Mahalle turizme açılacak

Faytonculuk canlandırılacak, Sulukule dünyanın her yanındaki Roman mahallelerinde görüldüğü gibi turistik cazibe merkezi haline getirilecek.

Müzik okulları açılacak avlulu evler yapılacak

Ana hatlarıyla ortaya çıkan alternatif projenin en temel çıkışı belediyenin tepki toplayan projesinden farklı olarak Sulukulelilere "Yerinde Yerleştirme" sloganıyla yer açıyor olması. Hâlâ haklarını almamış olanlar, bekleyenler, Taşoluk’a bile gidememiş olanlar projeye dahil edilecek. Yerinde istihdam ve sosyal kalkınmayı amaçlayan projeden alt başlıklar şöyle:

Romanların dans ve müziklerini sürdürebilmelerini sağlayacak okul açılacak, bu okulda dışarıdan gelenlere ders de verilecek.

Ortak lokanta kurulacak. Lokanta hem aşevi olarak kullanılabilecek, hem dışarı satış yapacak.

Meslek kursları açılacak, daha önce varolan ayakkabıcılık, terzilik canlandırılacak, kadınlara yönelik atölyeler ve mikro kredi projeleri gündeme alınacak.

Çocuklar için yetiştirme kursları, okuma yazma kursları çocuk geliştirme merkezi açılacak.

Romanların geleneksel mahalle anlayışına uygun avlu sistemi yeni projede yer alacak. Avlular Romanların sosyalleşme mekanları olarak görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/romanlar-sulukulede-faytonculuk-yapacak_71056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!