Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Romus ve Romulus İmitasyon Çıktı

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, dün düzenlediği basın toplantısında Avusturya’da ele geçen Bizans ve Roma dönemine ait 316 adet paha biçilmez tarihi eser arasında bulunan ünlü Romus ve Romulus heykelinin sahte olduğunu açıkladı.

Hürriyet Gazetesi
Romus ve Romulus İmitasyon Çıktı

ültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, dün düzenlediği basın toplantısında Avusturya’da ele geçen Bizans ve Roma dönemine ait 316 adet paha biçilmez tarihi eser arasında bulunan ünlü Romus ve Romulus heykelinin sahte olduğunu açıkladı. Koç, "Orijinali Anadolu’da olmayan sahte bir eser. Orada yapılan tespitlerde bu anlaşılmış. Orijinalleri Roma’da" dedi.

"İki eser Avusturya’da imitasyon olarak yakalandı" diyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün ise Romus Romulus’un zaten Anadolu kökenli olmadıklarını vurguladı. İmitasyonun nerede yapıldığını bilemediklerini aktaran Düzgün, yakalanan diğer eserler için de, "Bunlar daha önce müzelerimizde sergilenen eserler değil, Anadolu’nun dört bir yanında yapılan kaçak kazılar sonucu yurtdışına çıkarılmışlar" dedi. Düzgün, eserlerin değerinin ise 100 milyon dolarlarla ifade edilebileceğinin altını çizerek, kaçıran kişilerin de gümrük kontrolü sırasında yakalandığını ve haklarında Avusturya’da gerekli tahkikatın yapıldığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/romus-ve-romulus-imitasyon-cikti_53539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!