Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ruslar Nükleerde Fiyat Teklifini 21,16 Sent'ten 15,35 Sent'e İndirdi

TETAŞ Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, Türk-Rus ortaklığı Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik Ortak Girişim Grubu'nun 21,16 dolar sent olarak önerdiği fiyatı, iyileştirme teklifinde 15,35 sent olarak revize ettiğini belirterek, "Komisyonumuz bunu hem mevzuat, hem de kamu yararı açısından değerlendiriyor. Süreç, herhangi bir aksaklık olmadığı

Referans Gazetesi
Ruslar Nükleerde Fiyat Teklifini 21,16 Sent'ten 15,35 Sent'e İndirdi

Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, Mersin-Akkuyu'da kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santralının inşaatı ve işletimi için açılan yarışmada tek teklifi veren Türk-Rus ortaklığı Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik Ortak Girişim Grubu'nun 21,16 dolar sent olarak önerdiği fiyatı, iyileştirme teklifinde 15,35 sent olarak revize ettiğini belirterek, "Komisyonumuz bunu hem mevzuat, hem de kamu yararı açısından değerlendiriyor. Süreç, herhangi bir aksaklık olmadığı için yasal çerçevede devam ediyor" dedi.

Gökkaya, geçen yıl 24 Mart'ta başlayan yarışma için 24 Eylül'de tek teklifin Türk-Rus ortaklığı olan Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik Ortak Girişim Grubundan geldiğini ifade etti. Gökkaya, 19 Aralık 2008 tarihinde de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan (TAEK) "teknik yeterlilik" alan firmanın, yarışmada sunduğu ve geçen ay açılan üçüncü zarfında, değerlendirmeye esas indirgenmiş birim fiyat olarak 21,16 sent teklif ettiğini hatırlattı.
    
"Tek teklif, mevzuata uygun"

Yarışmaya tek firmanın teklif vermesine ilişkin yapılan eleştirilere değinen Gökkaya, şunları kaydetti: "Bu süreçte, tek firmanın değerlendirilemeyeceği yönünde mevzuatta da herhangi bir hüküm olmadığı için söz konusu müracaatı alıp değerlendirmeye koyduk. Tek teklif mevzuata uygun, yarışmanın devam etmesinin önünde bir engel yoktu. Hem bizim özel kanunla hazırladığımız yarışmada, hem de Türk İhale Kanunu sisteminde de yok. Tek teklifle de devam edilebilir. Esas olan şartnamedir. Şartnamede de bu yarışmanın devam edeceği yönündeydi."

Kamu lehine iyileştirme

Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik Ortak Girişim Grubu'nun, 2016 yılından 2030 yılına kadar olan 15 yıllık süreçte üreteceği elektriği TETAŞ'ın almasıyla ilgili taahhüdünü şartnameye uygun olarak verdiğini belirten Gökkaya, firmanın fiyat zarfının açıldığı gün de ihale komisyonuna kapalı bir zarf daha verdiğini anımsattı. Verilen dördüncü zarfın üzerindeki yazının "teklif şeklinde" olduğunu ifade eden Gökkaya, "Böylelikle daha önceden verdikleri teklifi bu teklifle değiştirmek istediklerini ifade ettiler. Komisyon da o teklifi mevzuata uygun olmadığı için iade etti" dedi.
   
Firmanın 22 Ocak 2009 tarihinde de bu kez kamu lehine indirim yaptığını belirttiği dokümanları kendilerine "açık bir şekilde" ilettiğini kaydeden Gökkaya, şöyle konuştu:

"Üçüncü zarfta sunulması gereken belgelerin tamamı mevcuttu. Yani süreçte herhangi bir problem yoktu. Süreçte bir sorun olmayınca firmanın 22 Ocak'ta verdiği yazıyı da haliyle komisyonun müspet veya menfi yönde değerlendirmesi gerekiyor düşüncesiyle onu da komisyona verdik. Komisyon hem süreçle ilgili ihaleyi inceliyor, hem de bu son verdikleri kamu lehine iyileştirmeyi değerlendiriyor. Şimdi orada 21,16 dolar sent olarak önerdiği fiyatı iyileştirme teklifinde 15,35 sent olarak revize ederek bize gönderdi. Fiyatı revize etmiş durumda. Tabii komisyonumuz bunu, hem mevzuat açısından hem de kamu yararları açısından değerlendiriyor."
    
"Süreç devam ediyor"
   
Komisyonun değerlendirmesini yaptıktan sonra genel müdürlüğe rapor vereceğini, raporu daha sonra da yönetim kurulunun değerlendireceğini belirten Gökkaya, yönetim kurulunun değerlendirmesinden sonra da raporun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu'na gönderileceğini kaydetti.

Gökkaya, Bakanlar Kurulu'nun değerlendirmesinden sonra da olumlu bulunması halinde lisans almak üzere EPDK'ya ve TAEK'e gönderileceğini, aksi takdirde ihalenin iptal edilmiş olacağını söyledi. TETAŞ Genel Müdürü Gökkaya, "şu anda yasal çerçeve içerisinde herhangi bir aksaklık olmadığı için sürecin devam ettiğini" de sözlerine ekledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruslar-nukleerde-fiyat-teklifini-21-16-sentten-15-35-sente-indirdi_66607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!