Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ruslar Türkiye'deki Gayrimenkul Yatırımlarına Ara Vermedi

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilim, Rusların Türkiye'de yaptığı gayrimenkul yatırımlarına yansımadı. Ruslar, Antalya başta olmak üzere Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarına devam ediyor.

yapı.com.tr/AA
Ruslar Türkiye'deki Gayrimenkul Yatırımlarına Ara Vermedi

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan 1A Plus Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Sevimli, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizin, birçok sektörü negatif etkilemesine rağmen Rusların ilgi odağı ve yabancı yatırımcıların gözdesi gayrimenkul sektöründe durumun farklı olduğunu söyledi.

Sevimli, Rus vatandaşlarının gayrimenkul alım tercihini en yoğun Antalya'dan yana kullandıklarını dile getirerek, "Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ile yaptığımız değerlendirmede, 2013-2015 yıllarında Türkiye'de en fazla yabancı konut satışının yapıldığı ilin Antalya olduğunu gördük. 2015 yılında Antalya'da yabancı konut alımı sayısı 6 bin 112 civarındayken bu sayının yüzde 30-35 aralığındaki konut adedi Rus vatandaşlarına satıldı" dedi.

Sevimli, Rusların Türkiye ilgisinin devam ettiğine dikkati çekerek, "Yaşanan olumsuz süreçte konutlarını satarak geri dönmeyi planlayan Rus vatandaşları yok denecek kadar az. Antalya'da yerleşik Ruslar, burada yaşadıkları için son derece mutlular ve Antalya'ya yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtiyorlar" diye konuştu.

"Rusların Türkiye'ye ilgisi politik olaylarla azalmaz"

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan da Rusların gayrimenkul talebinde büyük bir geri çekilme görmediklerini belirtti.

Turizmde de gerileme olmadığını ifade eden Baygan, "Onların Türkiye'ye ilgisi politik olaylarla azalmaz. İlk başta küçük bir geri çekilme olsa da Rusların Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarına ara vermediğini rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Gelen talepler bunu gösteriyor. Rusların Türkiye'deki konut talepleri çok hızlı sonuçlanıyor ve bu onlar için bir fırsat. Ofislerimize gelen taleplerden, Rusların Türkiye'den vazgeçmediğini ve gayrimenkul yatırımlarına ara vermediğini rahatlıkla anlayabiliyoruz" dedi.

"Önceden ne kadar alıyorlarsa şimdi de aynı sayıda alıyorlar"

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş da Ruslara Alanya merkez olmak üzere Antalya'da yoğun hizmet verdiklerini, buradaki ofislerde bir talep azalması görmediklerini söyledi.

"Rusların Türkiye'deki gayrimenkullerini satmak istemesi gibi bir bir şey hiç söz konusu olmadı" diyen Taş, uçak düşürme olayının, gayrimenkul piyasasını etkileyecek boyuta ulaşmadığını dile getirdi.

Taş, "Rusların talebinde 2 yıldır bir azalma yaşandı yani uçak krizinden önce. Bunun da sebebi Rusya'daki ekonomik kriz. Yoğun bir ekonomik sıkıntı içerisindeler. Mesela Ruslar ayda 10 bin daire alıyordu, uçakları düşürüldükten sonra bine düştü gibi bir durum yok. Ruslar uçak düşmeden önce ne kadar gayrimenkul alıyorsa şu anda da aynısını alıyor" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ruslar-turkiyedeki-gayrimenkul-yatirimlarina-ara-vermedi_142627.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!