Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rusya Karadeniz'de Ada İnşa Edecek

Soçi'de gerçekleştirilecek 2014 Kış Olimpiyatları için şimdiden kolları sıvayan Rusya, Karadeniz'de 8 milyar YTL'ye yapay ada inşa edecek. Lüks ada, Rusya Federasyonu haritasına benzetilecek.

Milliyet Gazetesi/Cenk BAŞLAMIŞ
Rusya Karadeniz'de Ada İnşa Edecek

atılı ülkelerin boykotuyla gölgelenen 1980 Moskova oyunları sayılmazsa tarihinde ilk kez olimpiyat düzenleme şansı yakalayan Rusya, ekonomik durumunun iyi olmasının da etkisiyle on milyarlarca dolar harcamaya hazırlanıyor.

Önceki gün düzenlenen Uluslararası 2007 Soçi Forumu'nda, olimpiyatlar için şimdiden toplam bedeli 23 milyar doları (yaklaşık 30 milyar YTL) bulan 169 ayrı yatırım anlaşması imzalandı. En görkemli yatırımlarından biri Karadeniz'de yapılacak Federasyon Adası olacak. 350 hektarlık bir alana yayılacak adanın yapımını üstlenen Rus şirketinin temsilcisi Aleksey Topolnitskiy, adanın Rusya Federasyonu haritasına benzetileceğini söyledi.

Rusya'da örneği yok
25 bin kişinin yaşayabileceği lüks adada, Rusya'nın nehirlerinin örnekleri de yer alacak. Soçi açıklarına yapılacak ada için gereken 155 milyar ruble (yaklaşık sekiz milyar YTL) büyük ölçüde Batılı kaynaklardan karşılanacak. Hollandalı Erik van Egeraat Associated Architects B.V. tarafından hazırlanan projede, lüks villalar ve iki marinanın yanı sıra üç büyük dinin mensupları için ibadet yerleri öngörülüyor.

Topolnitskiy, yapımına gelecek yıl başlanacak adanın Rusya'da örneği bulunmadığını, bu alanda deneyimli olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Singapur şirketlerinin de oluşturulacak konsorsiyumda yer alacağını açıkladı.

Rus yetkililer, Karadeniz'in en güzel kentlerinden biri olan, ancak Sovyet döneminden kalma altyapısı iflas eden Soçi'yi yapılacak yatırımlarla bölgeyi Türkiye'ye rakip uluslararası bir turizm merkezine dönüştürmeyi planlıyor.

Türkiye'ye rakip olabilir
Bu amaçla Soçi yakınlarındaki Anapa kasabasına da dokuz milyar dolarlık (yaklaşık 12 milyar YTL) harcamayla 40 otel yapılacak. Milyarlarca dolarlık yatırım yağmurunun, Rus piyasasında deneyimli Türk işadamlarına yeni olanaklar getirmesi bekleniyor.

25 bin kişi yaşayacak
Karadeniz'e bugüne kadarki en görkemli yatırım gerçekleştiriliyor. Yapımına gelecek yıl başlanacak olan ve 8 milyar YTL'ye mal olması beklenen adada
25 bin kişi yaşayabilecek. Soçi'yi turizm merkezine dönüştürecek olan lüks adada Rusya'nın nehirlerinin örnekleri de yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusya-karadenizde-ada-insa-edecek_56463.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!