Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rusya'da Üst Düzey Stratejik İşbirliği Toplantısı

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Rusya'da gerçekleştirecekleri üst düzey stratejik işbirliği toplantısıyla ticaret hacminin geliştirilmesi, karşılıklı yatırımların artırılması ve üçüncü ülkelerde ikili işbirliklerinin tesis edilmesinin amaçlandığını söyledi. TMB Başkanı Eren ise "Rusya'dan aldığımız doğalgazın karşılığında buraya müteahhitlik hizmeti

yapi.com.tr / AADevlet Bakanı Zafer Çağlayan, Moskova'daki Radisson Otel'de Türk iş adamları için Rusya hakkında düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı. Rusya'da bu akşam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin'in de katılacağı Türkiye-Rusya İş Forumu'nun düzenleneceğini anlatan Çağlayan, ayrıca iki ülke firmalarının ikili iş görüşmelerinde bulunacaklarını kaydetti. Üst düzey stratejik işbirliği toplantılarının son yıllarda bir çok ülkeyle gerçekleştirdiklerini anlatan Çağlayan, bu tür toplantıların sorunların çözümü noktasında önemli olduğunu belirtti. Çağlayan, Rusya'da gerçekleştirecekleri üst düzey stratejik işbirliği toplantısıyla ticaret hacminin geliştirilmesi, karşılıklı yatırımların artırılması, üçüncü ülkelerde ikili işbirliklerinin tesis edilmesinin amaçlandığını söyledi. Çarşamba günü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kazan'a gideceğini ifade eden Çağlayan, perşembe günü Türkiye'ye döneceklerini söyledi.

Daha sonra, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Halim Mete, Moskova Gümrük Müşaviri Recai Şen, Moskova Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Reis, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret ve Rusya ekonomisine ilişkin iş adamlarına sunum yaptılar.
    
Erdal Eren: Rusya, Türk inşaat ve müteahhitlik sektörü için 1 numaralı pazar
    
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Rusya'da yapılan iş hacminin önemli bir kısmının müteahhitlik ve müteahhitlikten dolayı başlatılan inşaat malzemeleri ihracatından oluştuğunu söyledi. Rusya'nın, Türk inşaat ve müteahhitlik sektörü için 1 numaralı pazar olduğunu ifade eden Eren, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde yaptıkları toplam iş hacminin yüzde 18'inin Rusya Federasyonu'nda gerçekleştirildiğini kaydetti. Rusya'da 1988 yılından 2010 yılı sonuna kadar toplam 33,7 milyar dolarlık iş yaptıklarını anlatan Eren, bunun da yaklaşık yüzde 75'inin son 8 yılda gerçekleştirildiğini bildirdi.

Özellikle 2004, 2006 arasında yılık ortalama 4,5-5 milyar dolar iş yaparken bir anda global ekonomik kriz nedeniyle Rusya'da işlerin olumsuz etkilendiğini , 2009 yılında bu rakamın 1,2 milyar dolarlara düştüğünü ama 2010 yılında 1,6 milyar dolara çıktığını söyledi. Rusya'nın yeni konut ihtiyacının bulunduğunu, turizmi ve alt yapısını geliştirmeye çalıştığını ve inşaat sektörü için büyük bir pazar olduğunu ifade eden Eren, ''Bu ülkede kış olimpiyatları düzenlenecek. Rusya Federasyonu bunun için 12 milyar dolarlık yeni yatırım planladığını açıkladı. Ayrıca 2018 yılı FİFA Dünya Kupası finalleri için de 10 milyar doların üzerinde yatırım yapılacağını bildirdi. Bu nedenlerle global ekonomik krizin duraklattığı yatırımların 1 yıl içinde eski seviyelerine geleceğini düşünüyorum'' dedi.
    
Eren, bir soru üzerine, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde Rusya'dan alınan doğalgaz karşılığında bu ülkede müteahhitlik hizmetleri yaptıklarını anlattı. Bunun yeniden yapılabileceğini ifade eden Eren, ''Eğer bu ülkeden aldığımız doğalgazın karşılığında biz buraya müteahhitlik hizmeti yaparsak bunun yılda 5 milyar dolarlık ilave iş hacmi yaratacağını düşünüyoruz'' diye konuştu. Rusya ile inşaat sektöründe yaşanan sorunlara da değinen Eren, inşaat makinalarının Rusya'ya sokulması sırasında ciddi beklemeler yaşandığını, teminat mektubu sorununun devam ettiğini, bu ülkede Türk işçisi çalıştırmak için belirlenen kotaların da oldukça düşük olduğunu söyledi. Eren, Rusya ile karşılıklı sosyal güvenlik anlaşması olmaması nedeniyle bu ülkeye getirdikleri her işçi için hem Rusya'da hem de Türkiye'de prim ödemek zorunda kaldıklarını kaydetti.

TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete de son yıllarda hükümetin izlediği komşularla sıfır sorun politikası doğrultusunda Rusya ile çok iyi ilişkilerin kurulduğunu söyledi. Bir zamanlar düşman olarak nitelendirilen Rusya'nın şimdi en yakın komşu ülkelerden biri haline geldiğini anlatan Mete, ancak bu ülkede iş yapmak için çok çalışmak ve emek vermek gerektiğini kaydetti.
    
TUSKON Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Reis ise Rusya'da yapılacak ikili iş görüşmelerinin maksimum seviyede verimli geçmesi için büyükelçilik ticaret müşavirliği ile yaklaşık 2 haftadır çalışmalar yaptıklarını anlattı. İkili iş görüşmelerinde müteahhitlik, inşaat malzemeleri, enerji ürünleri, tekstil, otomotiv yedek parça, lojistik, taşımacılık, makine parçaları, tıbbi malzeme, gıda ürünleri, bankacılık gibi konularda 200 Rus iş adamanın Türkiye'den gelen iş adamlarıyla görüşmek için kendilerine müracaatta bulunduğunu bildirdi. Rusya'da bu sektörlerde çalışan 100 Türk iş adamının da bu toplantılara katılacağını ifade eden Reis, bu görüşmeler sırasında iş adamlarına yardımcı olmak için 50 tercümanın görevlendirildiğini söyledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/rusyada-ust-duzey-stratejik-isbirligi-toplantisi_86294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!