Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rüzgâr Enerjisinden Yerli Sanayiye Büyük Destek

Uzun süredir enerji sektörünün gündeminde olan yönetmeliğin çıkmasıyla birlikte Türkiye’de rüzgar santrali yatırımlarının artacağını söyleyen SoyutWind Proje Geliştirme Direktörü Ali Çolak, “Bu, kalıcı istihdamdan ucuz enerjiye kadar ekonominin en önemli sorunlarına çare olacak. Yönetmelik sayesinde, yerli sanayi gelişecek. Türbin, kanat,

yapi.com.tr
Rüzgâr Enerjisinden Yerli Sanayiye Büyük Destek

3 Aralık’ta yürürlüğe giren ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’ sayesinde isteyen herkes şirket kurmadan ve lisans almadan kendi ihtiyacı olan elektriği üretebilecek. Yönetmelik rüzgar enerjisinde yerli üreticinin önünü açan bir maddeye de imza attı. Yönetmeliğin 14. maddesinin 8. bendine göre “Gerçek ve tüzel kişi rüzgar santrali yatırımı için yerli rüzgâr türbinini tercih ederse, tüketim fazlası elektriği daha yüksek fiyatla satabilecek”.

Uzun süredir enerji sektörünün gündeminde olan yönetmeliğin çıkmasıyla birlikte Türkiye’de rüzgar santrali yatırımlarının artacağını söyleyen, Türkiye’nin en eski ve yerli rüzgâr türbini üreticisi SoyutWind’in Proje Geliştirme Direktörü Ali Çolak, “Bu, kalıcı istihdamdan ucuz enerjiye kadar ekonominin en önemli sorunlarına çare olacak. Yönetmelik sayesinde, yerli sanayi gelişecek. Türbin, kanat, altarnatör ve dişli kutusu üretimi artacak. Ayrıca bunların satış ve pazarlamasında da birçok kişi görev alacak. Böylece yönetmelik sayesinde en az 10 bin kişiye istihdam yaratılacak” dedi.

10 bin kişilik istihdam rakamının orta ve uzun vadede daha da artacağını ifade eden Çolak, bu görüşünü Danimarka örneğiyle açıkladı. 5.5 milyon nufusu olan Danimarka’da 250 bin kişinin rüzgar enerjisi ile ilgili işlerde çalıştığını dile getiren Ali Çolak, “72 milyon nüfusu ve çok iyi rüzgarı olan Türkiye’de rüzgar enerjisi ile ilgili alanlarda istihdam edilenlerin sayısı kısa bir süre sonra 10 bin rakamının da üzerine çıkacaktır” diye konuştu.

Elektriğin fazlası satılabilecek

Ali Çolak, “Bu Yönetmelikle herkesin kendi elektrik ihtiyacını karşılamak için rüzgâr türbini kurmasına olanak sağlanmış olunuyor. Tüketicinin en az bürokratik işlemle kendi elektrik ihtiyacını karşılamasına, üretilen fazla elektriğin dağıtım sisteminde en yakın noktada tüketilmesine imkân veriliyor. Ayrıca, tüketiciler maliyeti çok yüksek olmayan rüzgâr türbinlerini kurarak elektrik üretip fabrikasını besleyecek, evini aydınlatacak. Fazla enerjiyi de belirlenen teknik kriterlere göre sisteme bağlanarak satabilecek” diye konuştu.

Sanayiye destek

Yönetmeliğin ekonomi açısından en önemli bölümü ise yerli türbin kullanılması ile ilgili olan 14. maddenin 8. bendi. Buna göre, “Üretim tesisinde kullanılan makine ve/veya elektro mekanik aksamın yüzde 75’inin yerli üretim girdilerinden oluştuğunun belgelendirilmesi halinde, satın alınan elektrik enerjisine tüketici niteliğine uygun abone grubuna uygulanan kurul onaylı perakende satış tarifesi uygulanır” deniyor.

Ali Çolak’a göre yeni yönetmelikle birlikte yatırımcı, yerli rüzgâr türbinini tercih ettiğinde ortalama elektrik toptan satış fiyatının üzerinde olan (2009 yılı için 13,320 krş) tüketici niteliğine uygun abone grubuna uygulanan kurul onaylı perakende satış tarifesi (13,980 krş – 22,190 krş) üzerinden satışını yapabilecek. Böylece yatırımcılar, elektriğin uygun fiyata satılabilirliğiyle ve amorti sürelerinin kısalmasıyla yerli rüzgâr türbini tercih edecek. Sonuçta, rüzgâr potansiyeli olan bölgelerde, proje amortismanı iki yıla kadar düşebilecek.

Talep arttı

Yönetmeliğin ayrıca yerli sanayinin önünü açacağını ifade eden Türkiye’nin en eski ve tek yerli rüzgâr türbini üreticisi SoyutWind Proje Geliştirme Direktörü Ali Çolak, “Yönetmelik rüzgar enerjisi yatırımlarını artıracak ve en az 10 bin kişiye istihdam sağlayacak. Sektörün beklentisini önemli ölçüde karşılayan yönetmeliğin yayınlanmasının üstünden çok kısa bir süre geçmesine rağmen, yatırımcılardan çok olumlu izlenimler alıyoruz. Özellikle tekstil kuruluşlarından kendi elektriğini üretme konusunda büyük talep var. Birçok yatırımcı zaten yerli rüzgâr türbinini, fiyat, kalite, bakım ve servis avantajlarından dolayı tercih ediyor” açıklamasında bulundu.

ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-enerjisinden-yerli-sanayiye-buyuk-destek_84246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!