Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rüzgar Enerjisine Yatırım Beklemek Hayal

Türkiye’yi rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla tanıştıracak yasa tasarısı üzerinde, Devlet Bakanı Ali Babacan ile Enerji Bakanı Hilmi Güler anlaştılar.

Ticaretb>Türkiye’yi rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla tanıştıracak yasa tasarısı üzerinde, Devlet Bakanı Ali Babacan ile Enerji Bakanı Hilmi Güler anlaştılar.

Ancak, bakanların alım garantisine sınırlama getiren anlaşmalarına, yatırımcılar tepkili. Rüzgar Enerjisi Yatırımcıları Derneği Başkanı Selahattin Güler’e göre, bu yasayla Türkiye’de rüzgar enerjisi santrali kurulması ve özellikle de yabancıların bu alanda yatırım yapmalarını beklemek hayal. Doğalgaz, kömür ve hidrolik ağırlıklı enerji üreten Türkiye, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yabancı. Oysa Avrupa’da, bu gibi temiz enerji kaynakları oldukça yoğun olarak kullanılıyor. Meclis gündeminde tam on aydır bekleyen, “Yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin tasarı, Türkiye’nin de bu kaynakları yoğun olarak kullanması” için tasarlandı. Ancak içerdiği alım garantilerinin yol açacağı kaynak ihtiyacı nedeniyle, uzun süredir Devlet Bakanı Ali Babacan engeline takılan tasarı üzerinde uzlaşma sağlandı. Alım garantilerinin sınırlanmasıyla Devlet Bakanı Babacan ve Enerji Bakanı Hilmi Güler arasında orta yol bulunmuş oldu. Ancak, bu defa yatırımcı sektör tepkili.

BU TASARIYLA HAYAL

Rüzgar Enerjisi Yatırımcılar Derneği Başkanı Selahattin Baysal’a göre, bu yasayla Türkiye’de rüzgar santrali yapılmasını beklemek hayal. Baysal, bu konuda şunları söylüyor: “Alacağını TL olarak alacak olan bir yabancı yatırımcı, Türkiye ortalama satış fiyatı diye yıllara göre belirsiz ve Bakanlar Kurulu’na yüzde 20 azaltacağının da yeni eklendiği bir tasarıyla, Türkiye’ye yatırım için kredi getirir mi? Bunu beklemek hayal değil mi? Hükümet, uluslararası doğalgaz ve petrol lobilerine rüzgar ve güneş enerjisini, ülkenin yerli temiz kaynaklarını kurban etmiştir.”

AB İLERLEME RAPORU

TİCARET muhabirinin belirlemelerine göre, “AB’nin 6 Ekim tarihli ilerleme raporunda, Türkiye’nin yenilenebilir temiz enerji kaynaklarıyla üretim eksikliğine” de dikkat çekiliyor. TİCARET muhabirine bilgi veren kaynaklar, hükümetin alelacele bir tasarıyı Meclis’e getirdiğini, konuyu Başbakan’a da aktarmak istediklerini söylediler.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-enerjisine-yatirim-beklemek-hayal_25398.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!