Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rüzgâr Gülü Dönmeyecek

Rüzgar santralı izinleri yavaşlatıldı. Toplam 2 bin 775 megavatlık başvuru beklerken, 16 yılda sadece bin 369 megavata izin verilecek. Enerj

Milliyet
Rüzgâr Gülü Dönmeyecek

b>Rüzgar santralı izinleri yavaşlatıldı. Toplam 2 bin 775 megavatlık başvuru beklerken, 16 yılda sadece bin 369 megavata izin verilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) haziranda durdurduğu rüzgar elektrik santrallarına (RES) lisans verme süreci ekimde tekrar başlayacak. Toplam 2 bin 775 megavat kurulu güç için RES başvurusu EPDK'da beklerken, 2004'ün geri kalanı için 469.7, 2005'ten 2020'ye kadar da toplam 900.2 megavata izin verileceği anlaşıldı.

Yenilenebilir enerji üretiminde umut bağlanan RES'ler kaynak yetersizliği nedeniyle hayata geçemeyecek. Türkiye Elektrik İletim A.Ş'nin (TEİAŞ) EPDK'ya yolladığı, "Yenilenebilir Üretim Tesisleri ile İlgili Kriterler" yazısı RES'lerin önünü kapattı. Yazıda, kurulacak RES'lerin ürettiği elektriğin dolaşıma aktarılabilmesi için yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.
TEİAŞ'ın imkanlarının 2005 - 2020 arasında sadece 900.2 megavatlık RES'e izin vermeye yeteceğini bildirmesi üzerine RES'lerin kurulma sürecinin yavaşlatılması fikri doğdu. Bunun üzerine EPDK, 4 Haziran - 1 Ekim arasında RES kurmak için üretim lisansı almak amacıyla yapılan başvuruları değerlendirmesini durdurdu.

98 başvuru bekliyor
EPDK'da ise toplam 2 bin 775 megavat kurulu güçte 98 RES başvurusunun beklediği belirtildi. 2004'ün geri kalanı için sadece toplam 469.7 megavat kurulu güce sahip santrala izin verileceği bildirildi. 2002'den bu yana toplam 5 bin 200 megavat kurulu güç için başvuru oldu. Bin 408 megavat kurulu güçte 37 başvuraya lisans verildi.


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-gulu-donmeyecek_17084.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!