Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sadık Özgür Anı Evi Açıldı

Kale Kilit’in kurucusu Sadık Özgür’ün anısına Sivas’ın Divriği ilçesinde hayata geçirilen ‘Sadık Özgür Anı Evi’ Divriği’de ziyarete açıldı.

yapi.com.tr
Sadık Özgür Anı Evi Açıldı

Kale Kilit’in kurucusu Sadık Özgür’ün hatırasını yaşatmak amacıyla, Sivas’ın Divriği ilçesinde 19. yüzyıl sonu 20. yüzyılın başlarından kalma tarihi bir konağın, aslına sadık kalarak iç yapısındaki restorasyon sonrasında hayata geçirilen Sadık Özgür Anı Evi düzenlenen törenle açıldı. Geçtiğimiz Mayıs ayında vefat eden Sadık Özgür’ün yaşamından kesitler sunan, özel eşyalarının, çalışma odasının, aldığı ödüller ve koleksiyonunda yer alan antika kilitler ile kapı tokmaklarının sergilendiği Anı Evi’nde özel etkinlikler için bir cep sineması da bulunuyor. Küratorlüğünü Ali Rıza İşipek’in yaptığı Anı Evi’nde ayrıca Sadık Özgür’ün balmumu heykeli ile Azerbaycanlı ünlü ressam Refik Aziz tarafından yapılan birçok yağlı boya tablosu da sergileniyor.

“Memleketimizden nice Sadık Özgürler çıkmasını umut ediyoruz”
Törende konuşan Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Sadık Özgür’ün hayatı boyunca memleketini unutmadığını ve Divriği’ye yaptıkları yatırımın 30 milyon TL’yi aştığını belirterek, “Toplumsal kalkınmanın olmadığı topraklarda ekonomik kalkınmadan da bahsedilemez. Babam Sadık Özgür, bu bakış açısıyla, başta kendi topraklarının sosyal alanda kalkınması adına son derece önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Divriği’de kendi köyüne içme suyu getirilmesinden evlere sıhhi tesisat döşenmesine, yol ve köprü yapımından, telefon santrali kurulmasına, birçok okul, yurt ve hastane inşasından, başarılı öğrencilere verilen burslara ve kadınlara yeni bir iş alanı yaratılması için halı dokuma tezgâhlarının kurulmasına kadar birçok önemli projede babam Sadık Özgür’ün imzası bulunuyor. Sağlık alanında bölgeye yaptığı değerli katkılardan biri olan ve teknolojinin bütün imkânlarından yararlanılarak “akıllı hastane” olarak hayata geçirilen TC Sağlık Bakanlığı Sadık Özgür Divriği Devlet Hastanesi, 96 yatak kapasitesiyle Sivas’ın yanı sıra, çevre ilçelere de hizmet verme kapasitesine sahip. Ancak en anlamlı yatırımı kendisini kaybettikten sonra yapmak nasip oldu. Sadık Özgür Anı Evi’ni ziyaret eden Divriğili gençlerin kendisinin başarılarla dolu hayat yolculuğundan ilham ve cesaret almasını amaçlıyor, memleketimizden nice Sadık Özgür’ler çıkmasını umut ediyoruz” dedi.

“Sadık Özgür Anı Evi 1950’lerdeki cesur girişimcilerimize bir saygı duruşu”
Sadık Özgür Anı Evi’nin sanayileşmenin başladığı 1950’lerde sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen cesur girişimcilerin yarattığı değerlere gösterilen bir ‘saygı duruşu’ da olduğunu vurgulayan Özgür, şöyle devam etti: “Bu evi ziyaret edenler, rahmetli babamın çalışkanlık, azim, irade ve yaratıcılıkla Türkiye’de sanayinin gelişimine öncülük eden; yaptığı ticari ve sosyal yatırımlarla, yarattığı değerlerle, sadece çalışanları ve yurttaşlarının değil, aldığı “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile devletinin de takdirini kazanarak bizlere önemli miraslar bıraktığını görecek. Ondan öğrendiğimiz sorumluluk bilinci ile memleketimize katkı yapmayı ve bu ülkeden kazandıklarımızı yine bu topraklara sunmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/sadik-ozgur-ani-evi-acildi_175269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!