Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Safranbolu’ya 4 Dilde Tanıtım

Karabük’ün, herhangi mimari plana dayanmaksızın yapılmasına karşın hiçbiri birbirinin önünü kesmeyen tarihi evleriyle ünlü Safranbolu İlçesi, 4

NTV-MSNBC
Safranbolu’ya 4 Dilde Tanıtım

b>Karabük’ün, herhangi mimari plana dayanmaksızın yapılmasına karşın hiçbiri birbirinin önünü kesmeyen tarihi evleriyle ünlü Safranbolu İlçesi, 4 dilde hazırlanan CD ve kitaplarla tanıtılacak.

Safranbolu Kaymakamı İzzettin Küçük, 2003’e göre bu yıl ilçeye gelen turist sayısında yaklaşık yüzde 20 artış olduğunu söyledi. Küçük, amaçlarının ise hafta sonu ve bayramlarda yoğunluk kazanan turizm faaliyetlerini hafta içine yaymak olduğunu ifade etti.

İlçede sürdürülebilir istikrarlı turizm hedeflediklerini, bu nedenle özellikle kültür turizmine önem veren ülkelere yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Kaymakam Küçük, şöyle dedi: “Fransızca, Japonca, Almanca ve İngilizce olmak üzere 4 dilde CD ve kitap hazırlıyoruz. Konsolosluklarımız ile tur acenteleri vasıtasıyla hazırlayacağımız 15 bin adet CD ve kitabın dağıtımını, bir aya kadar söz konusu ülkelerde yapmayı hedefliyoruz. Böylece, turizm potansiyelimizi artıracağımızı tahmin ediyorum. CD ve kitaplar, ilçemizin tanıtımı ve gelirlerinin artırılmasına yönelik avantaj sağlayacak. Bizim en büyük handikabımız turizmin yerli ağırlıklı olması, bu da pek kazançlı değil.”

SAFRANBOLU EVLERİ
İlçe Kaymakamlığı’nca hazırlanan “Müze Kent Safranbolu” adlı kitaptan alınan bilgiye göre, 18, 19 ve 20. yüzyıl başlarında inşa edilmiş yaklaşık 2 bin geleneksel Türk evinin yapımında, yerleşim düzeni ve yol-sokak-meydan yapısı gibi fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra estetik unsurlardan da vazgeçilmemiş. Şehrin genel yapısından Safranbolu evlerine doğru gidildikçe bunların büyük bir kültür birikiminin, maddi zenginliğin ve yüksek düzeyde ustalığın ürünü olduğu görülüyor. İlçede hiçbir ev, diğerinin görüşünü engellemiyor.
Orijinal haliyle korunan eserler, Safranbolu’yu bir açık hava müzesi, bir “müze kent” haline getirmiş; birçok şair ve sanatçıya da esin kaynağı olmuş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/safranboluya-4-dilde-tanitim_12376.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!