Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Safranbolu’ya Dünya Mirasını Koruma Ödülü

Rodos’ta gerçekleştirilen sempozyumda, Safranbolu 220 kent arasında dünya mirasını koruyan 20 şehir arasına girerek Onur Ödülü aldı. Karabü

NTV-MSNBC
Safranbolu’ya Dünya Mirasını Koruma Ödülü

b>Rodos’ta gerçekleştirilen sempozyumda, Safranbolu 220 kent arasında dünya mirasını koruyan 20 şehir arasına girerek Onur Ödülü aldı.

Karabük’ün Safranbolu İlçesi Belediye Başkanı Nihat Cebeci, Rodos’ta düzenlenen ve 71 ülkeden 684 bilim adamı, araştırmacı, belediye başkanları, Kültür Bakanlığı ve mimarlık örgütleri temsilcilerinin katıldığı ‘Dünya Miras Kentleri Sempozyu- mu’nda, Safranbolu’nun Onur Ödülü’ne, kendisinin de ‘kent dokusunu koruma dalında’ ödüle layık görüldüğünü söyledi.

İlçenin, ödüllerin en büyüğünü ve en güzelini Dünya Mirası’na girmekle kazandığını, yaptıkları çalışmaların süzgeçten geçirildiğini ve bundan dolayı da ödül yağmuruna tutulduklarını ifade eden Cebeci, “Ülke genelinde en fazla projesi olan belediyelerden biriyiz. Her bakanlıkta asgari 1-2 projemiz bulunmakta. İstanbul, sadece tarihi mekanları ile Dünya Mirası listesinde, Safranbolu ise kent ölçeğinde bu listede yer almaktadır. Rodos’ta gerçekleştirilen sempozyumda ilçemiz, 220 kent arasında dünya mirasını koruyan 20 şehir arasına girerek onur ödülü almıştır. Hiçbir şey rasgele olmuyor. Bir süreç vardır, o süreçte ilçemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Tarihi dokuların korunması amacıyla birçok çalışmaya imza attık. Safranbolu’nun 2020-2040’lı yıllarda nasıl olacağının bir göstergesini çizdik. Mimar, kent âşığı ve belediye başkanı olarak doğal ve kültürel dokuya aykırı düşecek bir şeyin altına imza atmam, attırmam da” diye konuştu.

CADDELERDE REHABİLİTASYON PROJELERİ
Cebeci, ilçenin girişindeki 2 caddede, cephe rehabilitasyon projesi başlattıklarını belirterek, “İlçede yapılacak 3 büyük otoparkla tarihi dokuya araç sokmama projesi ile trafik sorununa en kısa sürede çözüm bulacağız. Burada bazı konaklar kaderine terk edilmiş. Buna çözüm olarak kendi imkanlarımızla alma yoluna gideceğiz ya da kaymakamlığın ilgisini artırarak çözüm yolları bulmaya çalışacağız. Ayrıca ilgili bakanlıklara, burada bir konak alarak konukevi yaptırmalarını önereceğiz. Yaptığımız girişimler, takdirle karşılandığından geçen yıl Onur ve Başarı ile Kent Dokusunu Koruma dalında 3 ayrı ödül aldık” dedi.
Cebeci, yarın İzmir’de İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde düzenlenecek törende söz konusu ödülleri alacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/safranboluya-dunya-mirasini-koruma-odulu_8622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!